| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu ce limbaj se face la informatica la liceu la profil real, mate-info. C++ sau Turbo Pascal? Funda si voturi.

32 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Depinde...inainte se folosea si pascal, dar acum, din cate stiu eu, majoritatea folosesc C++happy

| Chαяtreux a răspuns:

Cred ca C++.
Si eu tot profil real am si fac C++

| LolaLollita a răspuns:

Depinde de liceu. In general se face C++

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt din Vaslui. Voi care credeti ca este mai bun? Din cate stiu Pascal e mai didactic.

| CaffeBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Si din cate obs tu nu sti ce-i aia pascal / c++
Eu in locul tau m-as ruga sa nu fac Pascal

| anonim_4396 explică (pentru CaffeBoy):

Ba da, Dar toata lumea imi spune ca Pascal e mai didactic. Si ca e mai bine sa incepi cu Pascal si apoi sa treci la C++ care,, te lasa sa faci ce vrei tu".

| LittleEndian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, Pascal e mai didactic, dar nu te ajuta la absolut nimic! Dupa 4 ani de liceu iti dai seama ca ai invatat fix de-a pixu! (asta daca ai invatat laughing ) Doar daca ai de gand sa continui facultatea tot in domeniu, atunci te va ajuta sa intelegi mai repede alte limbaje. C-ul(++) in schimb, nu este asa didactic, dar e mai compact big grin ceea ce in Pascal scrii in 5 linii, dincolo scrii in doua. Oricum, in clasa a 9-a cred ca o sa faceti numai Pseudocod. Ala nu e un limbaj de programare, ci un fel de tranzitie din lb natural in lb de programare, si va ajuta sa intelegi mai usor unii termeni/algoritmi, inainte sa treceti la C/Pascal. Multa bafta!winking

| CaffeBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cei care ti-au spus tie asta erau programatori sau?
Pascalul e mult mai gol fata de c++. In c++ ai functiile deja facute si poti programa mai usor pe cand in Pascal trebuie s-o faci de la 0.
Eu am inceput cu c++ si n-am avut probleme ca "ma las sa fac ce vreau", e mai bine, teoretic, inveti din greseli.

| anonim_4396 explică (pentru CaffeBoy):

Mersi mult

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Dar ce functii ai in pascal?

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Intrebarea mea este de fapt raspunsul intrebarii tale.

http://1.bp.blogspot.com/......C07946.jpg

Iti dai seama ca nu cunosc mai multe functii in pascal decat ce e mai sus.

Nu mai caut si functiile din c++, pana si cei de clasa a5-a isi dau seama ca sunt mai multe. (in primul rand ca prof. mentioneaza "c++ lucreaza doar cu functii")

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Intreaba-mi profesorul care m-a invatat ca "c++ lucreaza doar cu functii" nu ma bag pe cunostintele profesorului meu.
SI nu-mi zi mie ca aia de a5-a nu stiu sa apeleze o functie... daca vor performanta la varsta aia, invata, nu sunt incapabili psihic sa invete. Daca tu nu stiai la varsta aceea sa apelezi o functie e problema ta.

Cat despre ce functii are c++ in plus exista google. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Am zis ca si unul de a5-a stie ca sunt mai multe, nu ca le si cunoaste pe toate.

Nu-ti pot spune cu certitudine care sunt IN PLUS, dar ca si functii in c++ exista o multime.

Numai citirea si scrierea au functii numeroase printre care se numara cea cu cin,cout,streamuri, getch,getche,fgetc,gets,puts,fputs,getline s.a.

Sirurile de caractere iarasi au multe "derivate":
strcpy,strncpy,strcmp,stricmp,strncmp,strcat,strchr,strstr, strlen etc.

Desi poate exista si in pasal functiile de genul: abs, fabs, ceil, floor.

In fine, las la aprecierea fiecaruia ce sa invete, sa nu uitam ca ce se poate face intr-un limbaj se poate face si in altul (dar poate intr-un mod diferit mai usor / mai greu)

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Am gasit intr-o carte mai de mult niste functii pentru calculul functiei sin, cos, arcsin, arccos, tg, ctg, mai era ceva cu hiberbolic. erau mai multe.

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Vezi la pm

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

Nu am trecut chiar prin 4 ani de liceu ca sa le cunosc afara de cele pentru siruri de ch pe care le-am amintit (si altele, dar evident ca sunt si in pascal).

Profesoara mea e de tot rahatul (ii dau probleme de la oji clasa a ix-a si se uita crucisi)

Daca eram dintr-un oras mare /capitala si aveam 2 profesori olimpici mai era ceva dar fara, nu prea am cum sa fac performanta...

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns (pentru SexoasaTha):

N-am spus ca celelalte sunt goale sau nasoale, m-am referit strict la pascal despre care nu am asa o parere buna.
Si n-am zis ca trebuie performanta ca sa fac diferenta dintre cele 2 limbaje, am zis ca probabil stiam exact la ce te referi cu "functii simple ce se folosesc in liceu" daca aveam si prof care sa-mi arate.

| CaffeBoy a răspuns (pentru CaffeBoy):

Prin functii simple ma refer la cele ce sunt in c++ si n-au "corespondent" in pascal.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru SexoasaTha):

Am lucrat putin in el...
dar deja m-am apucat de c++

Răspuns utilizator avertizat
| CaffeBoy a răspuns:

Depinde, evident, de profesor.
Poti face c++ sau Pascal sau html sau alte limbaje
Eu fac c++ pentru ca sunt la intensiv, restul claselor din liceul meu fac html, sunt profesori care inca mai predau pascal deci nu iti pot spune exact ce limbaj dar in general, daca liceul e dintr-un oras mare si profilul este pe intensiv, faci c++ sigur

Răspuns utilizator avertizat