| bNk26 a întrebat:

As vrea sa procesez in domeniul IT si as avea cateva intrebari:
1.Ce liceu(profil) si ce facultate trebuie urmata;
2.Ce salariu are in medie un om in acest domeniu;
Multumesc! Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un profil mate info si o facultate de profil(ai doua alegeri Info sau Automatica si Calculatoare)

se gastiga in functie de experiente, cat de bun esti si unde lucrezi. salariile de inceput pleaca de la 400-500euro si ajung si la 2000euro dupa 5-6 ani eperienta

| RaduTN a răspuns (pentru suntserios):

Dar din cate stiu eu sunt 2 domenii legate de IT&C,programarea,unde se castiga foarte bine(merge pe mateinfo) si sa lucrezi la o firma gen PCGarage si sa te ocupi cu asamblari,reparatii, instalari de windows, etc(ceva ce sa nu necesite programarea)[merge pe automatica si calculatoare]Si ca tot am deschis subiectul, in afara de liceu ce trebuie sa mai aiba? Ce facultate si daca mai trebuie ce master, doctorat?

Multumesc happy

| suntserios a răspuns (pentru RaduTN):

Ai o impresie total gresita daca tu crezi ca dupa ce termini AC ul asamblezi calulatoare. Cei care lucreaza la asamblari si instalari de windows uri sunt cei care nu au putut mai mult. nu ai nevoie de facultate sa bagi un ram pe o placa de baza sau sa dai 3 next uri la un installer.

La AC se face programare multa, dar pe langa partea de software si mai face si hardware (si nu asamblare sau reparare de calc) ci proiectare si programare de microcoltrolere.

Masterul si doctoratul nu sunt cautate in industrie. Alea le faci pentru dezvoltare profesionala sau pentru o cariera in invtamantul superior.

| RaduTN a răspuns (pentru suntserios):

Aha,eu credeam ca daca fac liceu cu profil mate-info apoi ma duc la o facultate Automatica si Calculatoare pot gasi un servici care are treaba in mare parte cu hardware(deloc cu programarea) si care sa aiba salariu intre 1500-2000Roni.Ma gandeam la un service, sau la o firma de gen UPS, Romtelecom. Crezi ca pot gasi asa ceva?

| suntserios a răspuns (pentru RaduTN):

Sa faci 4 ani de facultate, sa iti omori creierii cu matematica si programare ca sa asamblezi calculatoare pentru 1500ron pe luna? proasta afacere.

| RaduTN a răspuns (pentru suntserios):

Dar macar faci ce-ti place, pai daca vrei sa faci asamblari, etc poti urma alt liceu si facultate? Daca da, care?

| suntserios a răspuns (pentru RaduTN):

Hehe nu asa merg treburile. Dupa cum ziceam baietii aia care lucreaza pe la eMAG sau mai stiu eu unde la asamblat componente nu au cine stie ce calificari. Si nici nu ai nevoie de calificare pentru asa ceva, oricine e in stare sa faca treaba asta cu 2-3 instructiuni.

faci ce iti place, dar pana la un punct, nu poti stat toata viata sa instalezi windows uri si sa pui pasta pe procesor decat daca atat te duce minte si nu iti diresti nimic mai mult de la viata.

e o afacere proasta sa te chinui cu o facultate de IT si sa dai cu piciorul plafonandu te la instalat windows ul cand salariile in programare sunt atat de mari, locurile de munca il belsug si industria in plina dezvoltare cu mari posibilitati de afirmare profesionala