| emmyl a întrebat:

Bună TPU!
Care este cel mai bun program profesional de editare foto gratuit?

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

GIMP - GNU Image Manipulation Program
http://www.gimp.org/

| Gas a răspuns (pentru eucumine010):

Sau Inkscape

http://inkscape.org/ (alternativa la corel draw )

21 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Profesional si gratuit nu au ce cauta in aceeasi propozitie.
Gratuit (entry-level) e picasa, semi-pro e photoshop sau lightroom, iar profi este Nikon Capture NX2 (daca ai Nikon) si la fiecare alt producator gasesti cate un program de editare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru virusake):

Nikonul nu este profesional, este doar un program pus la dispoziţie de producător. Cel profesional este Adobe, că de aia se face cu el publicitate, de aia se face cu el DTP, de aia se foloseşte pentru ziare, cărţi, de fapt mai pentru tot ce mişcă.

| virusake a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici tu? laughing
NX2 este unul dintre cele mai apreciate programe de cunoscatori (utilizatori de Nikon desigur).
Daca tragi cu o compacta sunt convins ca nu ai cu ce deschide si ca Photoshop este cel mai avansat program pe care l-ai vazut, dar pentru un Nikon care stie si formatul RAW, cu siguranta NX2 este ideal.

Asta e prostia, ca toti sunt invatati cu post-procesarea, nu se mai pune accent pe o fotografie curata in format raw, in care sa aplici doar o procesare fina. De cate ori nu auzi: "eh, a iesit stramb, il indrept in photoshop". :-J

| anonim_4396 a răspuns (pentru virusake):

Zic eu că na, n-am văzut vreun Nikon NX2 în departamentele de creaţie sau DTP. Peste tot, Photoshop. Poate din motivele invocate de tine, dar aş vrea să te văd ce faci cu NX2 mai departe de procesare, nu de alta, dar nu cred că duce la colaje şi-altele asemenea, plus la elaborarea unor fişiere BDT, gen...să spunem, o reclamă stradală de cel puţin 5x5 m happy

| omide a răspuns:

Vezi pe http://download.RNT.ro la sectiunea Multimedia

| TheSecretGirl a răspuns:

Http//:www.pizap.com

| SoranaTQ a răspuns:

Ar fii cateva programe precum Picasa, Photoscape sau Picnik.toate sunt gratuite happy

| TronicX a răspuns:

Adobe Pcotoshop uita-te pe youtube sa vezi cum arata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Program profesional nu există. Există profesional, adică Adobe, şi ăla se plăteşte, şi programe de editare, care-şi fac şi ele treaba. Cel mai complet din toate cu câte am lucrat este GIMP. Îl găseşti aici (http://www.gimp.org/) şi poate fi folosit gratuit. Nu cred că vei mai avea nevoie de altceva.

| AndraaP a răspuns:

Www.picnik.com e cel mai simplu de folosit si e ff tare;) funda te rog?:D

| Al3X044 a răspuns:

Photoshop...logic si in plus e gratis

| ombladon a răspuns (pentru Al3X044):

Ala nu e gratis, este doar piratat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Al3X044):

Unde e Photoshop-ul gratis, că sunt tare curios? happy

| Al3X044 a răspuns (pentru ombladon):

Tot aia...nu conteaza

| Al3X044 a răspuns (pentru anonim_4396):

Piratat naaaa...acum si tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Al3X044):

Mă gândeam eu laughing

| jamesbond28 a răspuns:

Photoshop cs5 sau Picasa, dar slabut. Stiu ca si studiourile foto editeaza pozele cu Photoshop

| bianca_3172 a răspuns:

Pai...cauta pe internet : pizap.si faci gratuit poze online!

| Alexandeer13 a răspuns:

Eu zic photoshop k e simplu de editat in el si ca nu trebuie sa daii bani ca sa-l folosestitongue

| Buftea_Mari_1995 a răspuns:

GIMP - GNU Image Manipulation Program
http://www.gimp.org/