| Darius9090 a întrebat:

Ce Windows este mai bun? Windows 7 sau 8.1? Am un Laptop mai vechi care nu merge prea bine din cauza virusilor si aplicatiilor grele. Laptopul este vechi de vreo 6 ani. Am auzit ca Windows 8.1 consuma mai putine resurse... Vreau si argumente.

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Linux Mint Mate este si mai bun daca nu esti un gammer inrait. Poti juca jocuri din Windows cu Wine (e un soft ajutator). Daca nu, Windows 7. In ciuda tuturor daca ai 3-4 Gb de RAM si un procesor mai bun de dual core e bine sa pui pe 64 bit.

| Darius9090 explică (pentru Salontanul):

Am 8 Gb de RAM si un quad core

| Salontanul a răspuns (pentru Darius9090):

Recunoaste instructiuni pe 64 bit? Mai bine spune-mi numele procesorului!

| Darius9090 explică (pentru Salontanul):

As avea nevoie de Windows deoarece vreau sa-l folosesc pentru gaming, si in plus nu pot sa-l customizez... E ca si cum as ramane "fixat" exact cum a venit.

| Darius9090 explică (pentru Salontanul):

Am un procesor Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 2.40 GHz 2.39 GHz

| Salontanul a răspuns (pentru Darius9090):

E bunicel pentru ce-ti trebuie. Succes!

| dannyel86 a răspuns:

Windows7 e mai stabil si e tot ce-ti trebuie, daca nu ai pretentii (nu ai cum, pe un sistem vechi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre cele doua Windows 7-le e mai bun (dupa parerea mea). Chiar si daca ai vrea sa instalezi Windows 8.1 nu stiu cate de usor vei gasi drivere pentru un laptop vechi de 6 ani.

| Darius9090 explică (pentru anonim_4396):

O sa ma gandesc si la asta.

| DavidoffUser a răspuns:

7,lasa abominatiunea aia de 8.1. O merge bine in browsing ca toate merg, dar cand e vorba de gaming, alt tab, sa te misti repede dintr-un tab intr-altul, n-ai cu cine te intelege, e cea mai amestecata interfata.

| anonimg a răspuns (pentru DavidoffUser):

"7,lasa abominatiunea aia de 8.1." laughing Ce tare suna!
Corect! Si eu tot la 7 m-am intors.

| Alex2o17 a răspuns:

Windows 7 este cel mai bun, cred ca mai bun si decat windows 10 dapai de 8.1

| Darius9090 explică (pentru Alex2o17):

Windows 7 consuma mai putine resurse?

| MihaelViorel a răspuns:

Windows 7 este cel mai bun. windows 8, 8.1 si 10 sunt un esec din punctul meu de vedere.

| Darius9090 explică (pentru MihaelViorel):

Nu ma intereseaza asta. Eu vreau sa stiu daca Windows 8.1 consuma mai multe sau mai putine resurse fata de Windows 7.

| robertnuconteaza a răspuns:

Windows 10
poate merge

| Iana2205 a răspuns:

Buna, iti raspund de pe 8.1, e bun, ba chiar foarte bun, totul il prinzi din zbor imediat, nu are chestii complicate, ba chiar imbina utilul cu placutul, adica e modern, usor de folosit, rapid si are o interfata da nota 10
Asta e strict parerea mea, dar ti l recomand

| Darius9090 explică (pentru Iana2205):

Si eu sunt de acord. Dar consuma mai putine resurse fata de Windows 7?

| Iana2205 a răspuns (pentru Darius9090):

La ce te referi?

| Darius9090 explică (pentru Iana2205):

Windows 8.1 foloseste mai putine resurse ( De exemplu: CPU usage e de 25% la Windows 7 si 15% la Windows 8.1 ) Daca merge mai fluent si mai rapid Windows 8.1 fata de Windows 7

| denisADs a răspuns:

Windows 7 este cel mai bun. daca vrei sa consume mai putine resurse ia-l pe 32 biti...nu are asa multe functii.

| Darius9090 explică (pentru denisADs):

Problema este ca am 8 GB de ram si daca-l pun pe 32 de biti o sa-mi recunoasca doar 4 GB de RAM.