| Yohanes a întrebat:

ieri ma uitam pe niste videoclipuri pe net cand deodata imi apare pe tot ecranu un fond alb si scris cu negru, trimis de la politie ca am incalcat codul penal din nu stiu ce articol si ca sa platesc o amenda intre 2000-8000 ron, am dat restart si dupa ce se aprinde calculatoru apare 1-2 secunde iconitele si dupa se face tot ecranu alb si numai pot sa fac nimic... daca stiti ceva va rog sa imi spune-ti, nu prea as vrea sa imi reinstalez windowsu.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Virusul se numeste Politia Romana. Bitdefender are o aplicatie care te scapa de acest virus. Cauta pe internet si sigur o vei gasi. Au patit-o mai multi, dar poti scapa de ea. Pentru a putea avea acces la calculator, va trebui sa deschizi aplicatia in Safe Mode (virusul nu e activ si te lasa sa umbli prin calculator). Daca nu te pricepi, apeleaza la cineva care are cunostinte IT.

| ReusxD a răspuns:

Mergi la magazine si cumpara BitDefender, este un virus de la Politia Romana. Fara griji nu ai de dat nicio amenda!happy

| Yohanes explică (pentru ReusxD):

Stiu ca e un fake, o sa incerc sa il fac din safe mode.

| IT4Ever a răspuns:

E un virus..scaneaza cu un antivirus bun
http://pcassist.ro/cum-sa-scapati-de-virusul-politia-romana/