| saria a întrebat:

Buna TpU. In cazul in care nu voi folosi un laptop timp de 2, 3 luni, cum trebuie sa fie bateria in acest timp, descarcata sau incarcata. Daca se poate sa imi explicati de ce.multumesc

Răspuns Câştigător
| OanaMOM a răspuns:

Lasal cu bateria incarcata pentru mai multa siguranta se mai intampla erori

4 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

Nu trebuie sa o lasi in raft, PERFECT E sa o tii la 50% happy unii producatori au soft care ajuta la optimizarea ei. Dar nici in laptop nu se strica pentru ca la 100% se opreste incarcarea si mai pleci cu el si o descarci. Cel mai bine este sa o descarci saptamanal sa nu stagneze.

nony
| nony a răspuns:

Nici descarcata si mai ales sa nu o lasi incarcata.Cand nu-l folosesti atat timp, scoate-i bateria pentru cea mai buna siguranta.

| saria explică:

OanaMOM asa stiam si eu, de o luna nu il folosesc, iar azi am vazut ca are 60 la suta, e la incarcat acum, ii vorba de un laptop Samsung nc10 a carui baterie tine aproximativ 6 ore.
nony ceea ce zici tu nu ma ajuta,cum nici descarcata,nici incarcata,ok cand nu il folosesc, pai eu am intrebat daca nu il voi folosi 2, 3 luni,vrea sa salvez si laptopul dar si bateria, cu ce ma ajuta faptul ca voi scoate bateria.nu stiu daca ai observat in cazul telefoanelor, daca nu il folosesti mult timp "moare" bateria. deci? astept si alte raspunsuri

| saria explică:

Deci am zis ca nu il voi folosi,chiar trebuie sa explic tot, deci plec din tara, si nu oi cara dupa mine 2 calculatoare. oricum am vazut ca intr-o luna bateria a ajuns la 60la suta, deci dupa 2 va fi la 20. in fine ...am vb cu mama si il va pune la reincarcat o data la o luna