| K924 a întrebat:

Am luat bacul si pentru. asta mama mi-a cumparat un laptop.
Acuma intrebarile mele sunt... cum se intretine bateria?
Unde vad cat la suta este descarcata/incarcata?
Cum o incarc?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihaixliquid a răspuns:

Buna,bateria se intretine foarte simplu trebuie sa fie atasata tot timpul la calculator si de incarcat se incarca la fel ca cele de la telefoane mobile dar nu recomand ca atunci cand bateria este incarcata complet sa il scoti de la incarcat pentru ca ii vei scurta autonomia cat si durata de viata si posibil si partea care iti alimenteaza si incarca dispozitivul, si indicatorul este pozitionat in partea de jos langa ceas si data.si eu am tot calculator portabil si gradul de uzura al baterie este 0 in rapoartele date de calculator si urmez pasi pe care ti i-am spus si tie si pe baterie ma tine vreo 4-5 ore, aici depinde ce marca si model.

| K0sti a răspuns (pentru mihaixliquid):

Ce buni sunteti de dat sfaturi! Ia citeste aici ce inseamna un acumulator Li-Ion si cum se intretine: http://www.craiovacenter.com/index.php/topic,1370.0.html

| mihaixliquid a răspuns (pentru K0sti):

Eu sunt la al 4 lea calculator portabil si care a avut gradul de uzura de 10% a fost un Acer aspire 5315 care inainte tinea 2h si cand l-am vandut tinea 1, 5h si eu am specializarea in informatica, deci nu am de ce tin decat pentru mine cea ce am invatat la un centru de intruire al unui mare producator de software.cel mai bine apeleaza centrul de unde a achizitionat dispozitivul

| K0sti a răspuns (pentru mihaixliquid):

Aceasta afirmatie a ta: "Buna, bateria se intretine foarte simplu trebuie sa fie atasata tot timpul la calculator si de incarcat se incarca la fel ca cele de la telefoane mobile dar nu recomand ca atunci cand bateria este incarcata complet sa il scoti de la incarcat pentru ca ii vei scurta autonomia"... da peste cap tot studiul facut asupra acumulatorilor. Total gresit. Orice acumulator trebuie sa aiba cicluri regulate de incarcare-descarcare. Daca il lasi tot timpul alimentat l-ai terminat. Crezi ca studiile si recomandarile celor care studiaza acest fenomen sunt asa pentru umplut timpul? Mai da un ochi pe Google ca mai sunt studii asemanatoare, poate te convingi. Eu unul m-am convins din practica.

| K924 explică (pentru mihaixliquid):

Multumesc mult. Dar... singurele chestii din taskbar de langa ceas este conexiunea la internet, cea la wireless, messul, volumul, unlocker assistant, windows security alerts dar nici o baterie. Mentionez ca bateria este bagata in laptop.

| K924 explică (pentru K924):

Cineva mi-a zis ca este de la windows... vreun sfat?

| mihaixliquid a răspuns (pentru K924):

In general daca ai win7 poti accesa linkul si ai aici foto cu pasii catre activarea dezactivarea vizibilitati bateriei in bara de starehttps://docs.google.com/......VSNlU/edit

| K924 explică (pentru mihaixliquid):

Pai am incercat sa bag Win7 dar nu m-a lasat. Asa ca am bagat XP. Oricum, am gasit ceva in control panel la power options. Cred ca este buna...

| mihaixliquid a răspuns (pentru K924):

Da este bine, daca vrei sa iti instalezi win7 te pot ajuta(trebuiesc modificate setari din bios) si eu am avut win8 si erea blocat din bios, dar cum am zis daca vrei sa iti instalezi win7 iti dau adresa de descarcare a sis de operare care il am si eu este in romana si este pe 64biti, si cu biosul te pot ajuta daca imi spui ce laptop ai

| K924 explică (pentru mihaixliquid):

Pai am un Acer Aspire E1-531: Intel Celeron, 1.8 GHz, 1.81 GB of RAM, 320 GB. Nu cred ca merge Win 7 pe el. Am incercat si eu si nu mergea. :3

| mihaixliquid a răspuns (pentru K924):

In pecificatiile de pe pagina Acer este functional pe platforma win7 home premium

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei ca bateria sa te tina cat mai mult atunci o folosesti mai putin. Cand poti folosi priza scoate bateria, dupa ce este incarcata si foloseste-o doar atunci cand nu ai priza la indemana.
Ca sa vezi daca si cat este incarcata pozitionezi cursorul pe icon-ul bateriei din taskbar. O incarci cu incarcatorul primit la cumpararea laptop-ului.
Pentru a vedea cum este bine sa procedezi te sfatuiesc sa citesti instructiunile din brosura sau CD-ul primit la cumparare.

| mihaixliquid a răspuns:

Ok o las asa ca oricum cu romanu nu o scoate nimeni la capat, stiu si eu multa lume care tine bateria in cunguta care nu cumva sa se incalzeasca sau alte treburi deci eu nu inteleg de ce ne mai da astia baterii la calculator(sa le tinem in vitrina)si partea a 2-a de ce calcultoarele portabile mai au si profile precum mod multimedia, office, battery saving, high performance si gamer mode si pana ca si telefoanele inteligente au minim 2 profile de functionare aici nu am inclus si iphone ala e bagat in alta categorie, dispozitivul are manual de utilizare asa ca acolo scrie cum se utilizeaza, Citeste o carte

| mihaixliquid a răspuns:

Ce model de calculator ai sa iti spun ce trebuie facut

| mihaixliquid a răspuns:

Am creat o imagine cu biosul si ce trebuie facut https://drive.google.com/? tab=wo&authuser=0#folders/0B9nzjICf8XQbbEdreWZBTERfTEE,in link este win7(w7uro)cat si utilele pentru scrierea imagini pe dvd si activarea win7, poti cauta detalii despre activatorul din dosar

| K924 explică (pentru mihaixliquid):

Aww, multumesc mult dar... "Unable to access folder with ID: 0APvQk7H0JbPPUk9PVA. Check access permissions on the folder.".

| mihaixliquid a răspuns:

Uite noul link cu permisiunile pentru cine are linkul https://drive.google.com/......folderview si daca nu functioneaza il incarc pe un server gen zippy, dar acum poate fi accesat

| K924 explică (pentru mihaixliquid):

Multumesc. Merge. Crezi ca Windows 7 Starter este bun? Am auzit ca consuma mai putin. puppy dog eyes

| mihaixliquid a răspuns:

Poti instala si win7 starter, dar si performantele vor fi mai mici cum ar fi timpul de raspuns al aplicatiilor se va marii, eu am avut win8 premium si am trecut pe win7 untimate(cel care este in folderul care ai si tu linkul)nu este modificat este original

| mihaixliquid a răspuns (pentru mihaixliquid):

Dar daca merge poti instala orice windows doresti eu unu recomand o editie completa sau proffesionala pentru ca in timp iti poti dezactiva optiuni ale windowsului dar la celelalte trebuie facut upgrade(recomandat este o instalare de la 0 al sistemului de operare nu upgrade)cel mai bine poti cauta pe internet video si topicuri cu si despre dispozitivul care il detii si asa iti faci o idee ce, cum si de ce

| K924 explică (pentru mihaixliquid):

Am instalat Windows 7. Multumesc mult. Pentru raspunsuri. ^ - ^

| mihaixliquid a răspuns (pentru K924):

Ma bucur ca ti-a fost de ajutorhappy