| continutfragil a întrebat:

Cat timp nu tin bateria in laptop, cum este bine sa o las(Incarcata sau descarcata)?

6 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Si eu am avut "problema" asta si din ce am cautat pe net, e bine s-o lasi la 70-80% cand o scoti(daca o lasi complet descarcata e cel mai rau, si nici 100% nu e chiar bine). Si odata la 2 saptamani trebuie s-o folosesti cat pentru un ciclu complet(descarcare/incarcare)

| express11 a răspuns:

Intra pe ste laptopul meu.net

| vali54 a răspuns:

Descarcata pentru ca daca o lasi incarcata apare mai mereu probleme la fel ca la mine al lasat-o scoasa si era plina si dupa aia nu mai mergea bine se golea repede si dintr-o dara nu a mai mers si a trebuit sa cumpar alta

| 0000anonim0000 a răspuns:

Bateria poti sa o incarci, o depozitezi intr-un loc uscat, ferit de soare, timp de 2-3 saptamani, si o pui la loc in laptop, si il folosesti cu bateria in el, dupa care o incarci, si repeti pasii de mai sus. Cel mai bine e sa iti folosesti bateria odata la 2-3 saptamani, ca sa nu se strice... eu asa fac si merge ca in prima zi. Funda?happy

| continutfragil explică:

Daca intentionati sa nu va folositi laptop-ul mai mult de o luna este recomandabil sa scoateti bateria si sa o pastrati cu o incarcare de 50%, intr-un loc cu o temperatura care sa nu depaseasca 20-22 de grade Celsius. Daca puneti bateria la pastrat, complet descarcata, atunci este posibil sa intre intr-o stare de descarcare profunda si sa nu mai fie capabila sa se mai incarce cand vreti sa o folositi din nou. Daca puneti bateria la pastrat incarcata la maxim, pentru o perioada lunga de timp, este posibil, ca bateria sa isi piarda din capacitate, asa ca va avea o autonomie mai mica.
Deci concluzia este ca trebuie sa o pastrezi incarcata pe jumatate. Oricum multumesc pentru raspunsurile voastre.O sa va dau voturi.

| hypemaster a răspuns:

Descarcata