| alexandraFdh a întrebat:

mai de vreme se juca fratele meu la pc si dintr-o data i-a aratat o eroare si scria ca am vizionat materiale cu continut pornografic, am incalcat drepturile de autor, si trebuie sa platesc o amenda de 400lei sau inchisoare...(sau ceva de genu' asta).si nu am facut nimic din ce zice acolo crying, oare chiar este adevarat aceea arroare sau este doar asa...sa mai castige niste bani? cine ma poate ajuta? DAU FUNDA happy multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Ameninţarea, cunoscută în România şi sub denumirea de ’’virusul Poliţia Română’’, acuză victimele de piratarea de muzică, software şi videoclipuri, solicitându-le bani pentru deblocarea calculatoarelor.

Utilizatorii infectaţi cu soft-ul periculos Trojan.Ransom.IcePol pot instala instrumentul furnizat de Bitdefender, pentru a şterge virusul din computere prin accesarea linkului următor http://download.bitdefender.com/......IcePol.exe şi rularea uneltei în Safe Mode.

Virusul intimidează utilizatorii cu mesaje localizate ce par a veni de la birourile de poliţie din ţări precum România, SUA, Marea Britanie, Germania, Austria şi Olanda. La noi în ţară, atacatorii cibernetici solicită plata unei sume de 100 de dolari, sau 300 de lei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt hackeri care vor sa profite de naivi. De fapt este un troian. Fa ce ti-a spus @taken.

| vlady434 a răspuns:

Salut! Acea eroare este facuta de romani, si are rolul de a te preveni de un continut obscen.Acel mesaj are rolul principal de restrictie, dar ca sa te sperie si mai tare, baga o chestie precum cea cu amenda si politia/inchisoarea. Te sfatuiesc sa iti scanezi Pc-ul pentru orice eventualitate; astfel de mesaje vin si cu niste virusi "bonus". Sper ca te-am ajutat.

| alexandraFdh explică:

Cum si din ce cauza apare virusul?

| Andrei_Anghel_1998 a răspuns:

Cea mai plauzibila varianta este aceea in care eroerea ta sa fie un virus. Iti recomand sa iti scanezi calculatorul cu un antivirus foarte bun de ex: bitdefender. In cel mai rau caz daca virusul nu este de gasit trebuie sa iti reinstalezi sistemul de operare.