| TheCritic a întrebat:

Bună TPU!
Pentru că nu știu ce atitudine să am față de noul Windows 10 (care are deja ceva luni...) aș vrea să vă cer opinia. Pentru o parte din computerele companiei folosesc sistemul de operare al celor de la Apple iar pe cealaltă parte pe cel de la Microsoft. Am primit varianta de a face upgrade de la Windows 7/8 la Windows 10 însă nu știu cum să privesc această oportunitate. Cât de diferită e interfața? Cât de bine e pus la punct sistemul (da tfiind faptul că acum ceva ani am avut neplăcuta surpriză să trec de la XP pe Vista și a fost o totală dezamăgire)?
De asemenea, în momentul upgrade-ului e nevoie de acel KEY?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Khero a răspuns:

Nu ai nevoie de acel key la upgrade( cel putin mie nu mi l-a cerut). Interfata este putin mai comoda, dar la inceput este greu sa te acomodezi. Pe partea de performanta nu se va recunoaste o mare diferenta, majoritatea programelor nu sunt facute pentru acest windows, deci nu vei observa o imbunatatire considerabila. Singurul plus major pe care l-am observat, este citirea datelor/ scrierea acestora (desigur depinde si de componente), pe windows 7 1gb de date mi-l transfera undeva la 30 sec, iar acum la 15-20. Pe viitor, windows 10 o sa fie mult mai bun, pe masura ce evolueaza si programele.

1 răspuns: