| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Problema este că partiția C din laptopul meu s-a ocupat aproape complet, brusc. Da, o verific regulat și era mai puțin de 50% ocupată și în total are vreo 85 Gb deci mi se pare foarte dubioasă treaba. Am scanat cu Malwarebytes dar a ieșit totul curat, antivirusul îmi zice la fel. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Buna, foloseste http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/RidNacs.shtml ca sa vezi ce folder iti ocupa atat de mult.

| CinevaNou a răspuns (pentru CinevaNou):

Ce folder era?

| yonela30 a răspuns (pentru CinevaNou):

In C>Users>Ioana>documents era ceva de 48 Gb pe care n-am putut sa-l deschid si l-am sters. Cred ca l-am facut eu din greseala si nu mi-am dat seama.

| CinevaNou a răspuns (pentru yonela30):

Nu-mi pot imagina cum ai fi reusit, dar xD

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand sa faci o curatare si apoi o defragmentare. Poti folosi uneltele sistemului de operare (Disk Cleanup si Disk Defragmenter) sau sa descarci 2 programe gratuite de la Piriform.com, respectiv CCleaner si Defraggler.
Vezi sa n-ai si continut descarcat accidental (jocuri, filme, etc) si sa-l stergi sau muti in cealalta partitie.

| yonela30 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tot ștergând lucruri inutile și folosind cele 2 programe am eliberat cam 6 Gb doar că până azi dimineață am avut vreo 53 liberi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru yonela30):

Uita-te ce ai in partitia C, este ciudat sa se ocupe asa din senin.

| neutrino a răspuns:

Curata partitia cu CCleaner.

| K0sti a răspuns:

Inclin tot spre virusi! Un virus care scrie ca nebunu pe hard si umple hardul. Depinde si cu ce antivirus ai scanat. Recomand Kaspersky!

| yonela30 a răspuns (pentru K0sti):

Eu am scanat cu Avast dar încerc și Kaspersky.

| yonela30 a răspuns (pentru K0sti):

Kaspersky merge pe Windows 8.1? Îmi zice că nu e compatibil cu sistemul de operare. (Windows 8.1 Pro 64 bit)

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Mai bine nu folosi disk defragmente, ca iti cam strica memoria ajunge pana la o limita si apoi se intampla dereglari de greu isi revine in fine daca vrei intelegi daca nu nu, disk cleanup poti sa dai, si mai poti folosi CCleaner, la CCleaner poti folosi primul patrat si al 2 lea, si al 3 lea la tools acolo poti sa dai la system restore aici se pun ca niste liciente care ai instalat tu programe sau ceva si alea iti ocupa memorie poate e un fisier cu windows 32 run scrie asa na ala poti sa nu-l stergi eu am windows 7 ultimate si am dat la ala, sterge si cand aprind pc-ul apare o data eroarea aia cu run si atata tot nu se intampla nimic doar ca apare eroarea aia.

| yooocosti a răspuns:

In mod normal depinde de windows spre exemplu la mine partitia c este ocupata 20 gb avand windows 7 ultimate, pe celalalt xp aveam 40 gb...dar 85 e cam exagerat sa nu fii instalat ceva care este atat de mare desi nu vad ce ar putea fi atat de mare ma refer la "programe" thinking