| MariusAnonimul a întrebat:

Buna TPU. Revin cu o întrebare. Recent de o luna mi-am instalat Linux (Ubuntu) pe un laptop unde aveam Windows 10 … Mare greșeală. Îmi place ubuntu doar ca nu e pentru mine. O luna am avut timp sa îl testez. Problema nu este asta. Ideea este ca am urmărit toate tutorialele de pe internet cum sa fac un stik bootabil de pe Linux. (Țineți minte ca eu vreau sa instalez Windows de le Linux )Si chiar l-am făcut. Totul era făcut corect după tutorial, conținutul era corect (am instalat multe Windows-URI pana acum, nu sunt la început dar nici-odată nu am instalat Windows pe un laptop care are Linux ) asa, sa continuam deci am făcut un stik bootabil cu Windows 10 și l-am introdus in portul specific, am oprit laptopul, pornindu-l, intrând in BIOS. De acolo îl setez primul și fac toate setările necesare pe care le făceam și pana acum. Dau "save and Exit". Când îmi pornește laptopul îmi apare o fereastra specifica Linux cu 3 obtiuni:
-*Ubuntu
-Advance settings
Și încă una care nu o rețin.
Ideea este ca eu am făcut toți pașii corecți și tot nu îmi pot instala Windows 10. Chiar nu îmi explic de ce nu merge. In nici-un caz nu punem problema sa cumpăr altul deoarece laptopul acesta îl am de mai puțin de un an și a costat ceva bani. Va rog sa ma ajutați urgent!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un vecin care are Windows si fa-ti cu Rufus un stick. Nu inteleg de ce nu-ti merge! Eu am Linux de ani de zile si chiar zilele trecute am facut un stick cu Windows sa-i instalez nepoatei mele. Am luat o imagine ISO de pe net si am facut un stick boot-abil. Eu lucrez cu acest program: https://bit.ly/3EooE4C

| doctorandus a răspuns:

Dacă ai un ISO cu Windows:

Formatezi stickul cu GPT și FAT32 cu ajutorul programului gparted

cd /media/usb
7z x /home/marius/Downloads/win10.iso
sync

Și aștepți să se termine (poate dura un sfert de oră).

| doctorandus a răspuns:

Iar asta e un program pentru Windows, Mac si Linux foarte usor de folosit: https://www.ventoy.net/en/index.html

| relian a răspuns:

Asa si daca dai clik pe Advance settings ce spune? Dupa ce restartezi latopul tine apasata nu stiu ce tasata, oricare tasta,poate iti arata prea rapid,stii ca intreaba daca vrei sa nu stiu ce, apasa orice tasata,asa intra sa booteze de pe ce ai setat tu.

Alta chestie,daca bagi sticku ala in alt calculator, zic normal sa il conectezi la un port usb si sa deschizi sa vezi ce ai pe stick, asta ai vazut?
Fa asa si cand deschizi stickul, trebuie sa ai acolo mai multe fisiere si jos de tot setup, asa vezi daca stickul ala a fost facut bine, daca nu e asa, atunci nu-i facut stickul bine.

Nu am cum sa pun poza sa intelegi mai bine ce zic.Am si eu un stick de asta bootabil cu wind 11, il pun la port usb,deschid si apar alea acolo toate si la urma setup, iar daca dau clik se duce sa se instaleze.
Asa trebuie sa faci dupa ce faci un stick bootabil, faci proba sa vezi de s-a facut ori nu.
Degeaba ai urmat tu pasii, poate nu s-a facut, poate ai omis ceva.
Faci proba dar nu dai clik sa sae instaleze acel wind, zic pe calc pe care il probezi.