| bleakk a întrebat:

Deci va rog sa ma ajutati neaparat.Am laut un laptop si nu are nimic bagat pe el (nu are windows). Cand il deschid apare negru si sa setez ora/data.
1.Cum sa fac corect un stick bootabil ca sa-i bag windows 7
2. Daca am facut un stick bootabil corect,e posibil sa nu mearga? Eu am facut un stick bootabil si nu stiu cat de corect e, ca orice tasta as apasa pe acel laptop nu merge si tot cu negru apare.

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pe lângă faptul că trebuie să instalezi n softuri ca să bootezi de pe un stick, acel stick trebuie să aibă opţiunea să fie bootbail. Dacă nu o are, poţi pune tu ce vrei că nu o să meargă. Eu nu ştiu la ce te complici aiurea. Arde un Windows pe un DVD ca toţi oamenii normali şi ai încheiat povestea.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Te gasesc si aici, deci poti fi foarte util. Uite cum sta treaba daca ma poti ajuta.Laptop-ul nu are CD-ROM si sunt nevoit sa-l fac pe stick bootabil, desigur, alta varianta nu cred ca este.Laptopul e din fabrica(model Lenovo). Cand il pornesc apare scris cum am zis sus de tot spre exemplu "Loading FreeDOS 123-InitDisk" bla bla bla dupa care ceva legat de data si ora.Am inteles pana acum.Il sting, bag stickul bootabil cu windowsul in el si orice tasta as apasa nu ma duce nici in BIOS nici la instalarea windowsului. De ce? Ce sa nu fie corect?

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Esti un geniu.mersi.Acum ramane sa bag bine windowsu ala pe stick ca nu apare nimic dupa ce am facut ce scrie in windows.Inseamna ca ori nu citeste ce are pe stick ori nu am bootat bine

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Nu apare nimic că nu ai făcut bine stickul. Foloseşte-te de al doilea link pentru asta.

| ViatacuLouie a răspuns:

Daca ai facut un stick bootabil e imposibil sa nu mearga. Intr-o intrebare anterioara ti-am explicat ce trebuie sa faci.

| bleakk explică (pentru ViatacuLouie):

Ma vere am facut cu rufus_v1.4 stick-ul bootabil.a reusit.Insa nu stiu pe ce tasta sa apas ca am incercat toate f-urile si tot nu merge pe laptopul acela.

| ViatacuLouie a răspuns (pentru bleakk):

Ok atunci, nu scrie nicaieri boot sau ceva, nu ne dai niciun detaliu, de unde ar trebui sa stim. probabil e del tasta care iti trebuie...

| bleakk explică (pentru ViatacuLouie):

Deci pornesc laptopul, dupa 2 secunde apare scris alb Free Dos-loading bla bla bla multe si sa setez data dupa care apas enter sa setez ora dupa care enter mai apoi apare C:\> care orice as scrie spune Command nu stiu ce.Si asta se intampla cu tot cu stick-ul cu windows in el.

| ViatacuLouie a răspuns (pentru bleakk):

Incearca sta dai del, ti-am zis
asa s-ar putea sa intre in boot menu

| bleakk explică (pentru ViatacuLouie):

Sa incerc sa fac stick-ul cu programul WinToFlash si sa vad la ordine acolo.

| ViatacuLouie a răspuns (pentru bleakk):

Cu del ai incercat, te intreb din nou?