| TaviONE a întrebat:

Buna TPU.ro! Am instalat un Ubuntu 13.04 Raring Ringtail pe un Pentium 4, 394 MB RAM! Si dupa instalare nu porneste imi apare ecranul negru si sageata de la mouse! Daca montez 1GB RAM va functiona sau care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ai cam putin ram pentru 13.04. Incearca alt sistem de operare gen puppy linux sau xubuntu.

8 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Incearca cu varianta live. pentru ce ai tu iti recomand lubuntu sau zorin os, ultimul l-am testat pe 256 ram si nu am avut probleme

| هوراس a răspuns:

Nu, e prea slab procesorul happy

| KodrutZ a răspuns (pentru هوراس):

In ce film ai vazut asa ceva?

| هوراس a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentium 4 nu a apărut în anul 2000?

| KodrutZ a răspuns (pentru هوراس):

Si ce daca? Voila minimum RECOMMENDED pentru 13.04 32-bit: Recommended Minimum System Requirements

700 MHz processor (about Intel Celeron or better)
512 MiB RAM (system memory)
5 GB of hard-drive space (or USB stick, memory card or external drive but see LiveCD for an alternative approach)
VGA capable of 1024x768 screen resolution

| هوراس a răspuns (pentru KodrutZ):

Aa, păi atunci greșeala mea happy

| dannyel86 a răspuns:

Iti trebuie cel putin 384 mb de rami pentru a putea rula instalarea. Poti reincerca instalarea cu rami mai multi.

| stlucian a răspuns:

Cred ca da.
Veţi avea nevoie de cel puţin 384MiB de RAM pentru a instala de la această imagine si esti la limita.

sursa:

http://releases.ubuntu.com/13.04/

vezi aici minim cerinte

https://help.ubuntu.com/......quirements