| IoNuTz96 a întrebat:

Buna TPU tocmai vreau sa imi bag pe un PC mai vechi windows XP, insa eu nu cunosc evolutia acestuia. Eu am pe CD windows xp profesional, insa daca vreau sa joc jocuri noi aparute trebuie sa imi bag Service Pack 3, iar intrebarea mea este : cate service pack au aparut de cand a aparut windows xp? pentru ca eu pe google nu vad decat service pack 2 si service pack 3, dar nu exista si service pack 1? ori service pack 1 e chiar windowsul propriu (adica winsows xp profesional)?, asta nu iteleg eu, pentru ca vreau sa imi bag toate service pack la rand incepand de la primul, dar eu nu stiu care e primul, adica primul service pack e service pack 1 sau service pack 2? laughing, Multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul s-a numit doar XP profesional, urmatorul a fost SP 2 si ultimul SP 3. Numai bine!

| IoNuTz96 explică:

Multumesc tuturor, acum m-am lamurit big grin

| Bogdan_8059 a răspuns:

Tot ce stiu de windows XP:
Windows XP Home Edition ENG RTM (OEM, Retail), SP1 (OEM, Retail), SP1a (OEM, Retail), SP2 (OEM, Retail), SP2b (OEM, Retail), SP3 (OEM, Retail)
Windows XP Professional ENG RTM (OEM, Retail, VL), SP1 (OEM, Retail, VL), SP1a (OEM, Retail, VL), SP2 (OEM, Retail, VL), SP2b (OEM, Retail, VL), SP3 (OEM, Retail, VL)

| HolboCity a răspuns:

Primul este service pack 1, care vine odata cu windowsul original care nu are update facut. Te sfatuiesc sa nu faci update. Cat despre jocurile noi aparute, merg excelent pe windows xp daca ai un calculator bun

| HolboCity a răspuns:

Windowsul original care nu are update facut are service pack 1. Te sfatuiec sa nu faci update, Cat despre jocurile noi aparute merg excelent pe windows xp daca ai calculatorul cat de cat mai performant

| WarBoy19 a răspuns:

Nu,omule u ai dreptate cu win XP eu am sp3 si sp1 care inseamna win original adica se instaleaza singur fara a mai fi nevoie sa il mai cauti si chestii de genu, intr-un cuvant se instaleaza automat si crede-ma ca eu am ajuns la concluzia ca win xp este cel mai bun din toate ca eu le-am incercat pe toate si greu am facut rost de ele pentru ca le-am vrut originale pe CD nu furate de pe net!