| andra4 a întrebat:

va rog frumos sa imi spuneti ce trebuie sa fac,de exemplu cand descarc un referat si il deschid in Microsoft office,imi apare codificat, ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce format are, poate fi.pdf sau. docx si tu n-ai programul necesar, respectiv unul gen Adobe Reader (pentru.pdf) sau Word 2007 (pentru.docx).
Daca este in format.pdf poti descarca Adobe Reader sau Foxit Reader, ambele sunt gratuite dar Foxit Reader este mult mai mic.
Daca este in format. docx atunci trebuie sa folosesti Word 2007 sau mai nou. De asemenea poti selecta textul, dai Save as si la Type document sa alegi Word 97-2003 document.

| andra4 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am si Microsoft office 2007, 2003, Microsoft live, si adrobe reader, doar la unele fisiere imi apare codat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru andra4):

Si ce format (extensie) au fisierele respective?
Fiecare format se poate deschide doar cu programul potrivit, nu exista unul care sa deschida toate formatele.