| korenix a întrebat:

Vrea sa imi cumpar acest acumulator:

http://www.emag.ro/acumulator-plumb-acid-12v-1-3ah-hq-ba t-lead-02/pd/D1KPMMBBM/

Are inclus si incarcator? si daca nu, cu ce pot sa il incarc?
Fundoi!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu, nu include și încărcătorul deoarece consumailă destinată cum ar fi de exemplu lanternele cu acumulatori cu bec halogen (de alea de pescuit).
De încărcat îl poți încărca cu un transformator ce scoate 20 V și 2A curent continuu, preferat stabilizat(și o sursă de calculator ar fi ok, dar trebuie măsurat și găsit rail-ul unde vine tensiunea optimă), dar nu mai mult de 2A.Desigur ai nevoie să faci o mufă care să potrivească la adaptor/transformator, și să ai grijă la polaritate, asta, dacă aplici procedeul românesc(cu fire direct pe borne)că de pui plus-u la minus și minusu la plus bateria o să facă BUM! laughing. Succes