| EduardPaul94 a întrebat:

Buna TPU vreau si eu sa stiu care e diferenta dintre DDR1, DDR2, DDR3...si daca pe un pc p care am avut DDR1 pot pune si altfel de DDR(2 sau 3). dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AndreiP98 a răspuns:

Pai DDR1 e cel mai vechi tip de memorie si cel mai scump (am vazut ddr1 512mb 80 lei si tot la 80 lei ddr3 2gb adica 2048 mb). Si nu, nu se poate.

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Ddr1 e mai slab decat ddr2 sau ddr3, ddr2 e mai slab decat ddr3... ddr3 e mai bun si pot pune rami doar in functie de ce slot ai pe placa de baza

| JaJe a răspuns:

DDR1 este cel mai vechi tip RAM, acum nu se mai fabrica aceste modele, insa se mai gasesc, dar foarte putine si scumpe, fiindca cererea este mica. Differentele intr-e DDR1, DDR2, DDR3 (in viitor si DDR4) sunt urmatoarele:
-Consumul mai redus
-Performante imbunatatite, Atentie! nu ma refer la frecventa! si la timpul de raspuns in nano-secunde (ns) de exemplu.

| DorelSudoru a răspuns:

DDR-urile sunt sloturile de RAM pe care le ai pe placa de baza...>Deci daca ai slot DDR1 nu poti pune alte DDR-uri