| costy20 a întrebat:

Vreau sa imi iau o placa ram la pc, m-am dus azi la un magazin iar eu la pc am ddr1 dar ei aveam doar dd2 si ddr3 mai uitat la ela si am vazut ca ddr2 e la fel ca ddr1. are ceva daca iau placa ddr2?

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

Iti va merge, dar daca vrei sa pui placa de ddr2 langa cea de ddr1, pe aman2 odata, va incepe u unitatea sa tiuie, nu sunt compatibile aman2, dar il poti folosi doar pe ala care-l cumperi

| costy20 explică (pentru krysstal):

Si daca iau 2 la fel si o scot pe aia de ddr1 va mai turui?

| K0sti a răspuns (pentru costy20):

Ba nene tu esti cu nervu? Puneti mana si mai cititi si tu si krysstal. Va doresc succes!laughing

| 0rlando a răspuns (pentru krysstal):

Băi geniule, unde ai văzut tu să intre DDR2 pe slot de DDR1 și să mai și meargă?

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu te lua după krysstal!
DDR 2 nu merge pus în loc de DDR 1!
În afară de faptul că au frecvențe diferite, nici măcar nu încape în slot, are alt număr de pini și altă configurație fizică, dai banii degeaba.

| K0sti a răspuns:

Eu zica sa te mai uiti odata, da sa iti iei si ochelarii!
Aia de la magazin nu ti-au spus?
NU merge...nici in slot nu-ti intra.

| DjZen a răspuns:

In primul rand tu ai pc cu ram DDR1 este foarte slab eu ti-as recomanda sa iti ei o noua placa de baza cu DDR3 incorporat. Al doilea rand placa de memorie DDR1 are frecventa foarte slaba, dar dupa cum am mai zis cumparati o noua placa de baza cu memorii DDR3 si dual channel sunt cele mai bune. Mult succes.

| dimro8 a răspuns:

Nu merge! trebuie sa fie acelasi ddr. in cazul tau ddr1