| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Tocmai ce mi-am luat antivirusul AVIRA si am scanat pcul. Am gasit 2 virusi la finalul scanarii si acum sunt in carantina. Intrebarile mele sunt :
- Ce se intampla cu virusii din carantina, adica ei raman in PC si inca imi dauneaza, sau nu mai am nici o problema cu ei cat timp sunt acolo?

- Cum sterg virusii din PC sa nu ii ma am deloc.
- Cum fac sa sterg acei virusi de tot din calculator cu AVIRA antivirus?

- Ce ma sfatuiti? sa ii las in carantina sau sa ii sterg ( mentionez ca am pc mai varza si s-ar putea sa sterg antivirusul in maxim 7-30 zile, deoarece mi se misca greu pcul )?

FUNDA CELUI CARE MA LAMURESTE!

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si ce rezolvi daca scoti antivirusul? O sa faci o varza si mai mare din calculatorul ala! Schimba calculatorul, sunt calculatoare ieftine si bune second pe toate drumurile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intri in carantina si ii stergi. Nu sterge antivirusul, lasa-l in pc dar dezactiveaza-l sau intra in setari si debifeaza optiunea sa mearga on line. Il lasi frumos in off sau dezactivat si scanezi cu el doar cand vrei tu.

| SpiritLibeR a răspuns:

Pai virusi o data ce sunt in cacantina acolo raman ....nu iti mai afecteaza pc doar ca nu mai poti folosi filele virusate (mai ales daca le ai dintr-un joc sau ceva de genu la un moment dat da eroate ) apoi cum ii stergi deschizi avira>>dai click la Quarantine(in partea stanga jos se afla)>>>apoi ii selectezi pe care vrei sa ii stergi>>iar un pic mai sus e un X apesi pe el>>>aoi zice daca vrei sa ii stergi si dai yes si gata

| anonim_4396 explică (pentru SpiritLibeR):

Aha... si daca sterg fisierul carea fost virusat mai e o problema?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fisierele mutate in carantina sunt fisiere despre care antivirusul nu poate decide daca sunt intr-adevar periculoase. Odata mutat in carantina un un virus nu iti mai poate afecta calculatorul, chiar daca dezinstalezi antivirusul. E irelevant daca stergi fisierul sau il lasi in carantina, nu afecteaza cu absolut nimic functionarea calculatorului.