| TednaDru a întrebat:

Buna tuturor!
Vreau sa devin programator si pentru aceasta, va rog frumos sa-mi spuneti cu ce sa incep, de la zero.
Si v-as mai ruga sa-mi spuneti si ce cursuri trebuie sa urmez pentru o calificare decenta.
Cunosc destul de bine limba engleza.

Răspuns Câştigător
| grandebgd a răspuns:

Eu iti recomand sa inveti prima si prima data html, css, php si dupa c++ si sa faci si sa inveti si sa faci aplicatii Android pentru ca Android este foarte folosit.

| TednaDru explică (pentru grandebgd):

Multumesc mult.
Credeam ca trebuie sa invat si Pascal laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TednaDru):

Pascalul e asa, de incalzire. Grandebgd bate cimpii, HTML si CSS au la fel de mult in comun cu programarea cit are un bucatar din armata cu un pilot de avion. Ca programator trebuie sa fii FLEXIBIL. Inveti niste principii de programare, te familiarizezi cu 1-2 limbaje, apoi esti in stare sa lucrezi cu ORICE ti se pune in fata 0 dupa o documentare prealabila, desigur.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Nu zice nimeni ca trebuie' sa faci voluntariat vreun minut. Daca te duce capul, poti face orice. Totusi firmele prefera programatori cu studii superioare fiindca au niste deduceri fiscale in directia asta...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Voluntariat faci pe banii tai, nu pe banii altora. Deci daca vrei sa faci voluntariat, te poti apuca sa faci niste proiecte pentru tine, ca sa vezi ca poti. Nu te poti duce habarnist sa inveti ca voluntar, in special avand in vedere ca nu esti student in domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Pai ia si INVATA. Ai tone de resurse pe net. Invata, invata, invata. Cere parerea altora care sunt infipti in domeniu deja asupra codului pe care il vei scrie ca incepator. Fa ceva de la zero, al tau. Un editor de text, un player de muzica, oricit de simple. Maninca algoritmi pe piine.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Nimeni nu te ia de la zero, mai ales in perioada asta. De invatat, cum ziceam... ai net, bubuie netul de tutoriale si site-uri unde sa inveti. IA SI INVATA! happy

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

E ilegal sa faci asta la o firma care nu e ong, din cate stiu eu.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Te duci frumos pe net si gasesti Microsoft career path. E un pdf care iti exploca ce poti deveni si ce examene ar trebui sa iei.

Si fiecare examen are o carte sau doua care ar trebui citite. Le citesti, il sustii si iei certificarea.

Poate fii Microsoft, java sau ce preferi tu.

Ar fii bine sa nu mai dai funde aiurea ca zapacesti si alte persoane.

Ce ineptii sunt spuse in raspunsul pe care l-ai premiat... nimic mai departe de adevar.

Iar sa faci aiurea aplicatii pe Android... iarasi... personajul ala a visat chestiile astea. Cand majoritatea se indreapta pe xamarin, phonegap si alte astea sa incepi sa inveti java sa programezi pe Android e o aberatie.

Cu cele de mai sus targetezi toate OSurile. Sa te vad eu cum bagi tu java pe ios. As fii tare curios.

Dar na. Lumea e libera sa creada ce doreste. Asta nu inseamna ca e si corect.

| TednaDru explică (pentru cristimihailov):

Multumesc happy
Data viitoare n-o sa ma mai grabesc.

| Arthiom a răspuns:

Depinde ce fel de programator vrei sa fii. Daca mergi strict pe partea de softuri, atunci incepi cu c++, asta e baza. Dupa avansezi si la alte limbaje precum python, java, lua.
Daca mergi pe partea web, atunci incepi cu html si html5 cu o precizare, toate atributele si elementele din html care nu mai sunt suportate de html5 nu mai e rost sa le inveti. Dupa ce termini cu html si html5, inveti css, html5 si css sunt baza pentru programarea web, trebuie stapanite foarte bine, dupa asta, inveti javascript si bootsrap, javascript este diferit de java, si se ocupa cu functiile in paginile web(ce se intampla cand apesi un buton, cand duci mouse-ul pe ceva, cand intri in pagina etc), iar bootstrap este un limbaj care cuprinde stiluri css predefinite, si este mai usor de inteles. Php este tot un limbaj de programare web, care se concentreaza mai mult pe partea de host.
Tutoriale pentru c++, html, html5, css, javascript, bootsrap, php foarte bune gasesti pe site-ul www.w3schools.com si pe codecademy. Eu de acolo am invatat acum cativa ani. Spor!
Inca ceva, nu te speria ca sunt multe, le iei pas cu pas, si cu exercitiu se invata foarte usor.

| TednaDru explică (pentru Arthiom):

M-am grabit cu funda big grin
Tie trebuie sa-ti acord raspunsul castigator happy
Multumesc!

| cristimihailov a răspuns (pentru TednaDru):

Vezi ca si paradox bate campii tare de tot. C++, Python, html, javascript, lua sunt incompatibile. E ca si cand inveti mai multe limbi straine, si niciuna bine.

Ai programarea pe server si programarea pe client (in cazul in care vrei web). Doar in acest caz trebuie sa stii si partea de web: html, css, javascript si derivatele knockout, angular, jquery sau ce alt mic framework doresti.
Dar na, cand nu stii cam orice raspuns e bun...

| Arthiom a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu bat campii, eu am dat exemple de limbaje de programare folosite in doua domenii. Primul se refera strict la softuri si scripturi, iar limbajele de programare folosite pentru treaba asta sunt c++(cel mai cunoscut), java, python, lua, astea fiind exemple generice. Cat despre domeniul web(unde intamplator lucrez si eu), si el se poate imparti in 3 sectiuni. Prima sectiune are treaba cu crearea si stilizarea paginii web in sine, pentru care se foloseste html5 (care este baza unei pagini web) iar stilizarea propriu zisa se face folosind css si bootstrap. A doua sectiune este cea care se refera la programarea propriu zisa, unde se foloseste preponderent javascript; a treia sectiune se refera la partea de hosting, in care domina limbajul php. Sper ca te-am lamurit. Cat despre batutul campiilor, uita-te mai atent la ce intrebare a pus TednaDru: a intrebat ce limbaje de programare sa invete pentru a deveni programator, dar nu a specificat ce programator, iar eu i-am dat exemplu cele mai cunoscute limbaje de programare si unde si la ce se folosesc, el/ea poate sa aleaga orice. Ti se pare ca, completarea ta cu limbaje de programare obscure precum knockout sau angular este folositoare pentru un incepator? Mai gandeste-te inainte sa arunci cu noroi in altii.

| cristimihailov a răspuns (pentru Arthiom):

Decat sa arunci cu niste denumiri aiurea de limbaje, si nu poti sa ii oferi un raspuns coerent, mai bine nu oferi.

Tu care lucrezi in web, spune-mi te rog, de cate ori ai folosit C++ in programarea web? In afara de niste cgi-uri, nu ai ce cauta cu limbajul ala in mod normal in programarea web in mai mult de 98% din cazuri. Restul reprezentand diverse programe pe microcontrollere.

Apoi sa ii explici omului invata C++ ca acolo e baza si php-ul dupa este ceva aiurea. Cand incepi cu mosteniri, polimorfism si alte tehnici de OOP si mergi in php care d-abia a invatat si el cateva chestii de OOP, asta mie cel putin imi da dovada de nepricepere.

Sa ii oferi omului LUA... nu prea inteleg de ce ai face-o. Dar na, poate ai mai auzit si ai lucrat prin el din greseala. Eu am lucrat cu ala si singura lui smecherie este ca este doar un limbaj nedezvoltat dar portat pe toate sistemele de operare importante. Daca ai nevoie de ceva nespecialozat, lua e prietenul tau. Sa mearga si pe linux, windows sau derivati. De ce intra lua in poveste... este ceva mai de neinteles.

Bootstrap care este de fapt un fel de superscript de java si de css nu prea inteleg de ce e atat de important, cand mai ai si angular si backbone si altele. Dar chiar si asa, sa explici ca bootstrap e un limbaj in sine... e putin cam tare.

Iar daca chiar tii sa imparti corect un sote, o faci in doua sectiuni: client si server. Ca pe client ai putea avea dintr-un anumit punct de vedere css/html si javascript e mult mai corect decat a considera bootstrap-ul un limbaj aparte.

Iar cu php-ul e alta discutie. In lumea ta poate predomina php-ul. In altele poate predomina microsoftul. In altele o fi ruby. Si tot asa.

Daca omul a cerut cum sa faca, da-i o cale (oricare) clara. De la A la Z. Nu sa il zapacesti sa il pui sa invete aberatii... doar pentru ca numele acelui limbaj e mai comun...

| Arthiom a răspuns (pentru cristimihailov):

Reciteste raspunsul meu, am discutat limbajele de programare in diferite domenii, nu am spus nici decum sa invete c++ ca ala e baza si apoi sa treaca la php, php e inclus in programarea web. Si nu am spus nici ca am folosit c++ in programarea web. Esti sigur ca ai inteles ceea ce am spus eu? Inca o precizare, in lumea mea predomina html5 css js bootsrap, de php am nevoie foarte putin pentru ca se ocupa alta sectiune din firma la care lucrez. Bootstrap intr-adevar nu este un limbaj propriu zis, este un derivat de la css, dar tot limbaj de programare se numeste.

| cristimihailov a răspuns (pentru Arthiom):

Bootstrap este doar o ierarhie de css-uri. Si atat. Ala nu e limbaj de programare.

Faptul ca pui container, col-××-× sau nav sau alte chestii... nu il face limbaj de programare. Faptul ca se schimba este ca foloseste @media si se schimba clasa in sine fata de @media.

Dar atata este: o ierarhie de css-uri.
Faptul ca mai are cateva tool-uri mici, gen modal sau sa se cupleze la niste evenimente... asta nu il face limbaj de programare.

Nu ai operatori logici, nu ai instructiuni conditionale (gen if, switch, etc), repetitive (for, foreach, while (do), etc) si nici macar de atribuire (sa definesti variabile in bootstrap).

Asa ca atunci cand o sa vezi ca ceea ce faci tu e de fapt slefuirea si pictarea unui perete construit de altii, o sa realizezi ce inseamna programare.

| Arthiom a răspuns (pentru cristimihailov):

Folosesc si javascript css si html5, cred ca peretele ala pe care il slefuiesc este facut tot de mine happy

| cristimihailov a răspuns (pentru Arthiom):

Aia e la incepatori prietene...
Cand o sa treci la chestii serioase pe server, daca o vei face, aia inseamna programare. Cant te lupti cu tehnologii din ce in ce mai diverse.

Dar cand te chinui sa faci trei miscari in javascript si sa pui cateva clase pe acolo... e ok. Dar e la inceput.

Acum nu intelegi ce iti spun. Dar mai tarziu o vei face. Tine doar minte ce ti-am spus.

| Arthiom a răspuns (pentru cristimihailov):

E posibil sa ai dreptate, in sectiunea mea nu prea am treaba cu serverul, dar nu stiu daca o sa am de aface cu ele vreodata, doar de vreau eu un salariu mai mare happy

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru Joker3134):

Nu iti trebuie cine stie ce matematica sa faci asta.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru Joker3134):

De la 0 in 3 luni poti sa incepi sa misti un pic.
Pt cineva care nu e in domeniu ar fi fundamental sa inteleaga bazele, ce este o variabila, cum sta in memorie, de ce sta acolo, etc.

Te-as sfatui sa incerci cu un manual de programare mai intai. Clasicul C/C++ este ce ai vrea sa vezi mai intai pentru ca este de nivel mediu.

Dar intai trebuie sa iti alegi platforma. Microsoft/Java/PHP style. Apoi incepi sa sapi in domeniu.

Nu limbajul de programare este problema ci ecosystemul de pe langa.

| VasileRapidistu13 a răspuns (pentru Arthiom):

Dar e adevarat ca sunt joburi ca programator unde nu iti trebuie gandire logica? m-as mira sincer, eu zic ca trebuie iq bun si concentrare foarte buna.