| YellowPerson a întrebat:

Urmeaza sa imi achizitionez un laptop pentru liceu, cu un buget de aproximativ 2000-2500 de lei. Nu stiu exact dupa ce ar trebui sa ma uit, dar as vrea ceva cat de cat calitativ si daca are important in alegerea laptopului, urmeaza sa fac mate-info.

Răspuns Câştigător
| AnNéVidoff a răspuns:

Salut!
Parerea mea e sa iei un laptop nou, nu resigilat.
In al doilea rand, cauta ceva care are o reducere ok, gen el intreg sa fie 3000+ si sa fie redus la 2500.
In ultimul rand, pentru scoala, iti recomand ceva care sa se axeze mai mult pe procesor, nu pe placa grafica.
Daca faci design sau utilizezi photoshop in mod special, nu prea te ajuta bugetul.
In rest, axeaza-te mai mult pe procesor, sa fie cat mai bun. Daca e pentru coding sau pur si simplu sa mai pui o muzica, sa mai cauti ceva pe net, sa mai folosesti un powerpoint, word, iti recomand macar un i5.
Inca ceva! Sa nu faci confuzie intre generatiile de procesor! Mai bine un i3 nou nout decat un i7 vechi.
Mult succes! Recomand Lenovo.
Merita sa ti-l iei si free-dos (fara windows), au pe eMAG licente de windows ieftine!