| Areea995 a întrebat:

Va rog, ajutati-ma. big grin
Lucrez la informatica in Visual in C++ si trebuie sa imi introduc librariile ( iostream, cmath si structurile de date) intr-un corp distinct, "exercises.h". Cum se face asta?
In Source.cpp urmeaza sa apelez exercises.h si sa nu le mai scriu si aici.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai facut macar un program in C++ pana acum stii cum se include o librarie.

http://stackoverflow.com/......e-filename

| cristimihailov a răspuns:

Le dai include in exercises.h.

| CinevaNou a răspuns:

In fisierul exercises.h o sa adaugi librariile obisnuite
#include < iostream>
#include < fsteam>
struct ceva{
int x;
char y;
};
etc.

Iar in fisierele unde scrii codul
#include " exercises.h"

| CinevaNou a răspuns (pentru CinevaNou):

Vezi ca dupa < si " la include-uri nu trebuie spatiu, mi-l adauga porcaria asta de site.

| Areea995 explică:

Raspunsul este ca in main se include in felul urmator: #include"exercises.h"
Cu ghilimele, nu cu!