| Ssssmokin a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un aparat foto, insa nu stiu daca sa ma duc pe unul digital normal sau un dslr.
Nu sunt profesionist si nici nu ma intereseaza sa port 3 obiective cu mine. Insa din cate am citit, un dslr are o calitate a imaginii mai ridcata insa este mai greu de folosit decat un compact.
Ma uitam la un 350D/450D(SH), iar apoi am vazut un Coolpix. Ce parere aveti, cei care aveti experienta cat de cat in domeniu, merita sa cumpar un DSLR sau ar fi mai bine sa raman la o camera mai simpla?

6 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Vrei să faci fotografie (la nivel de artă) sau vrei să faci poze (de amintire că te-ai plimbat din loc în loc)?

| Ssssmokin explică (pentru unvecin):

Pai imi place sa fac uneori si poze mai artistice ca sa zic asa. Dar vreau sa am poze bune si cand plec pe undeva.
Daca era doar de amintire foloseam telefonul.

| unvecin a răspuns (pentru Ssssmokin):

Dslr

| Ssssmokin explică:

Am uitat sa precizez ca era un Coolpix P100

| XYZ02 a răspuns:

Ai un senzor minuscul pe acele aparate bridge, plus ca telefonul tau ar putea sa faca poze mult mai bune decat multe dintre ele.
Ce ar fi sa mergi pe un Mirrorless?
Aparatele Mirrorless sunt viitor DSLR-urilor
Poti sa mergi pe un Sony A5100 sau A6000 (diferenta cea mai mare dintre acestea 2 este Viewfinder-ul care lipseste pe A5100)
Apropo aceste 2 aparate au senzor APS-C care este suficent de mare.
Sau mai ai o alternativa de la Panasonic g7 si gx800 si Olympus E-m10 mark 1/2/3

Toate variantele acestea sunt fantastice Panasonic pentru filmat(4k),Sony pentru filmat(1080p) si Fotografie si Olympus filmat(1080p mark 1(30fps) si mark 2(60fps) si 4k mark 3) si fotografie.

Poti sa incerci si fuji foarte multi ii lauda.
Ca alternativa ai mai avea Nikon D90(le cumperi destul de ieftin pe la 800-900ron cu un obiectiv de 50mm f1.8) si Nikon D3200/D3300.
Cat de la Canon ai avea 550D-700D,acum am vazut ca ai mentionat despre un 350D si 450D modelele sunt vechi, daca nu doresti sa te apuci de fotografie cu ele mai bine ramai la telefon.
Cat desore Coolpix este bridge, deci nu merita.

| Madalin220 a răspuns:

Depinde de bugetul tau, dar iti recomand dslr