| tteo91 a întrebat:

vreau sa-mi cumpar o placa video de la cineva, dar nu stiu cum sa fac sa vad daca totul merge cum trebuie la ea, adica sa n-aibe nicio problema sau ceva. Cu ce soft pot s-o probez si sa vad detalii despre ea?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cea mai bună metodă e vizual.Nici un soft din lume, mai ales 3d mark care face doar teste de performanță nu și verifică starea plăcii video nu va face ceea ce face ochiul uman.
Cum se verifică:
Se ia un monitor ce e 100% bun și se verifică:
Ca pe monitor cu placa video culorile să fie reale nu șterse, să nu aibă pixeli, dungi sau pete pe imagine
Imaginea să nu fie alungită sau lățită de nici un fel la rezoluția optimă a monitorului.
Temperaturile plăcii video trebuie să fie în parametrii specificați de producător.
Coolerele trebuie să se învârtă lejer și la o turație normală. Daca acestea nu se învârt la liber lejer, și temperatura acesteia depășește 60 grade în idle atunci placa video trebuie serive-ată, și anume necesita mentenanța efectuată, ceea ce dacă nu ai scule și cunoștințe implica costuri între 80-100 ron în funcție de service-ul ales.Succes

| luga a răspuns:

Ai putea sa vezi rezoluția monitorului și îl întrebi dacă placa video este compatibila cu rezoluția respectiva.