| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Aș vrea să îmi cumpăr un Adaptor USB Wireless, dar nu stiu cum sa il folosesc... O să îl introduc în calculator si gata. voi avea internet de la routerul meu pe PC? Sau cum? Ce trebuie sa fac mai exact pentru a îmi face calculatorul să meargă pe Wi-fi? Mulțumesc! FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Daca ai laptop si daca nu esti la distanta mare de router nu trebuia adaptor, aveai semnal mai mare de la laptop internal wifi card.

Faza cu sticurile usb wifi sunt pentru distante mai mari >50metrii sau 1km range. Nu zic ca merg si de aproape adica pana la +5db antene ca daca sunt mai mari nu mai merge de aproape happy daca ai luat un stick cu antena micuta de +3db numai e perfect. +3db are raza de actiune 0m-50m/100m. Laptopul are +0db sau +1db cu raza 0m-10m/30m sau nici atat.

In schimb antenele mari +8db omni au raza de actiune 10m-1km. Cele de +12db (au 50cm inaltime) au raza de actiune 50m-3/5km.

Dupa asta vin cele directionale de exterior cu raza pana la 100km depinde de amplificator, cele de +30db grid.

Teoria antenelor wifi e sa nu fie in apropierea grilajelor metalice (metalul absoarbe undele radio si apa le absoarbe chiar si omul absoarbe ca tot e 95% apa)... asadar daca te gandesti la o teorie ca iei stick si mergi la mare sau undeva si vrei net gratis de la cafenele, prinzi la 1km distanta cu antene mari prin acel stick usb happy practic de asta se cumpara stickurile ca pentru routerul din casa ajunge rahatu de antena din laptop.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Pai mai intai cumpara, si s-ar putea sa vina cu un CD cu driverele de instalare. Instalezi ce e pe CD, urmezi instructiunile, bagi informatiile despre retea (parola si numele) si gata! Ai net pe PC de la Wi-Fi.
O sa vina sigur cu carte de instructiuni. Respecta ce scrie si totul va fo OK.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara. Adaptorul vine cu un cd micut. Mi-e mi-a dat cineva un adaptor cu cd dar nu a trebuit sa bag cd-ul cu drivere. Dupa ce bagi adaptorul in usb va parea jos in dreapta langa ceas, acea scaritareprezentand wifi.dai clic pe el, acolo vede routerul tau. Dai click pe numele roauterului si apoi va trebui sa bagi parola routerului si se conecteaza.

Daca nu merge asa, va trebui sa bagi acel cd- micut in unitatea optica si sa instalezi driverul si gata. Faci dup-aia ce am zis.

| Robert_Mocanu_1996 explică:

Mulțumesc, mi-ați fost de foarte mare ajutor laughing