| Gerrytomas a întrebat:

Buna ziua am cumparat un aparat Nikon D3100 si as vrea sa intreb de ce cand fac poze de pe ecran mai ales cat i de aproape poza iese mata (adica nu se vede ce i in poza ) daca i de la distanta iese bine dar de aproape de obicei iese mata din ce cauza i asta i defect sau ceva anume dereglat?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„... cand fac poze de pe ecran"
===
Adică tu vrei să fotografiezi un ecran (de TV, calculator sau ceva asemănător)?
Dacă da, atunci e explicabil. Pentru a poza o imagine cine/TV trebuie anumite setări, nu merge așa simplu.
Dacă nu, încearcă să reformulezi, ca să pricepem exact ceea ce vrei tu să faci și ce anume nu te mulțumește. Cel mai bine pune o poză din asta pe Flickr sau tinypic sau Picassa și scrie link-ul aici, să vedem despre ce-i vorba.

| Psh a răspuns:

Nu,este doar vorba de Manual sau Automat.Tu acum il ai setat pe Manual de aceea se vede in ceata. Undeva pe obiectiv scrie A sau M, trebuie setat pe A, daca esti incepator, si inseamna Automat.Pentru manual sunt niste rotite acolo pe obiectiv care te ajuta sa reclezi focalizarea.

| mihai69 a răspuns (pentru Psh):

D3100 NU are mod de focalizare manual; citește manualul (valabil și pentru @Gerrytomas)!
http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/kie88335f7869dfuejdl=-cww2/D3100_EN.pdf
www.dpreview.com/reviews/nikond3100