| Valentin100 a întrebat:

Am o problema cu un procesor AMD Athlon 64 X2 dual core 4200+ socket 939 care se incalzeste foarte repede. (placa de baza ECS K8T890-A, cu DDR1 400 - 2GB dual channnel, pe un Windows 7 32 biti)

Initial am avut procesor Athlon 64 3000+, apoi Athlon 64 3700+ si avand in vedere ca nu eram multumit de viteza procesorului, am facut upgrade la Athlon 64 X2 dual core 4200+. Cu primele 2 procesoare nu am avut probleme cu temperatura, dar cu ultimul, adica dual core asta am probleme mari de tot cu temperatura, in sensul ca se incinge rau de tot.

In bios de exemplu, cand pornesc computerul pleaca de la 50 grade si urca continuu pana la 100 grade, cand eu il inchid de frica. (in medie cam 1 grad la 5 secunde creste)
Deci in bios, fara sa fac nimic se incalzeste foarte mult si repede, culmea, unde nu il solicita nimic.

Apoi cand intra in windows, foarte ciudat, temperatura este mult mai mica, cam 40 grade. (imediat dupa ce ies din bios si intru in windows)
Eu nu inteleg cum de in bios creste temperatura continuu pana se opreste si inchide PC-ul, iar in windows daca nu il pun la treaba sta in 40-45 grade.
Deci asta ar fi prima intrebare : de ce in bios si in windows este diferenta atat de mare.

Iar a 2-a problema este ca daca solicit procesorul, de ex pun un videoclip youtube in HD temperatura ajunge si la 110 grade cand mi se opreste computerul. (am instalat 2 programe care monitorizeaza temperatura CPU)

Deci ce as putea sa-i fac acestui procesor athlon dual core 64 4200+ pe socket 939 pentru a-l putea folosi, pentru ca se incalzeste si imi opreste computerul.

Mentionez ca am un cooler care a fost folosit cu athlon 64 3000+ si 3700+, sa fie oare cooler-ul de vina, adica sa nu faca fata unui asemenea procesor?
Coolerul are cam 3000 de rotatii/minut.
De asemenea nu am folosit pasta termoconductoare cand am instalat procesorul, o sa imi cumpar si o sa folosesc in curand, dar totusi care este problema cu aceasta incalzire a CPU dual core 4200+?
(este incredibil ca CPU sa ajunga la peste 100 grade in bios, sau 110 grade in windows cand il solicit mai tare si cand imi stinge computerul etc)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Se vede ca te "pricepi"!
Dupa ce l-ai chinuit fara pasta te mai intrebi ce are de nu merge? Temeperatura de prag te doare mana sa o setezi la 70 de grade in BIOS? O lasi sa urce la 110 grade sa prajesti procesorul si protectia interna? Multa minte minte aveti fratilor!

41 răspunsuri:
| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Mersi, m-am uitat pe film, dar acolo e vb de PC-uri noi, pe cand cotetul meu e cu totul altceva, adica de ex la OC CPU am o singura optiune sa cresc frecventa etc, deci eu nu am ce modificari sa fac din bios prea multe legate de procesor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Ai un X2 blocat. Astea se overclockau fortind FSB-ul placii de baza. Bine, daca tie nu ti se raceste cum trebuie nici macar cu frecventa stock, nu are rost sa risti...

| Țoglă a răspuns:

Atunci mergi cu PC la o diagnosticare.Cred că îi vreo 30 de lei și afli exact ce are.

| ViorelMarian a răspuns (pentru Valentin100):

Incearca un cooler dublu... adica suprapus unul peste altul...

| ViorelMarian a răspuns (pentru Valentin100):

Intereseaza-te pe net daca exisata vre un update pentru biosul tau in care sa ai si functiile pentru schimbarea rotatiei la cooler

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Am rezolvat, am fost la un service PC, pentru ca problema ma depasise si am descoperit ca aveam un cooler stricat. Din pacate l-a asta nu m-am gandit, mi-au pus un cooler nou, si 3800+ sta in maxim 65 grade cel putin in prima zi.
Multumesc tuturor pentru ajutor, de multe ori e greu sa rezolvi o problema cand o componenta e stricata, pentru ca de obicei la asta nu te gandesti...

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

30 RON am dat eu pe pasta, am cumparat-o din CORA.
cu 250 RON nu cred ca iei PC cu ddr1 2 x 1GB DDR400 si cu procesor Ahtlon 64 X2 dual core, s-au poate ma insel eu...

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Asta e chiar tare de tot happy
Si eu care credeam ca le-am auzit aproape pe toate.
Tare de tot faza cu 2 coolere suprapuse

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Am vazut ca windows facea automat asta, adica cooler-ul meu (ala stricat) a ajuns aproape in 6000 rotatii...bine nu stiu ce sa mai cred, din moment ce era stricat...
Multumesc tuturor inca odata pentru ajutor...din pacate eu cu posibilitatile mele de acasa, nu mi-am dat seama ca cooler-ul ar putea fi stricat...

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Vezi la ce ti-am dat link. Cu pina in 300 RON erau si sisteme mai rasarite. Pai pina la urma era bulit cularu' si tu ziceai ca te-ai benoclat bine la el...

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Mda, era bulit cooler-ul, dar recunosc ca daca windows nu si-a dat seama, am gasit oarecum circumstante atenuante si pentru mine... happy
Din pacate nu sunt chiar asa de expert in computere, si pur si simplu nu m-am gandit la aceasta varianta mai repede decat toate celelalte pe care le-am incercat si le-am discutat aici pe forum...asta e, toti aveam de invatat cate ceva la un moment dat...