| ApetreiMihai23 a întrebat:

am si eu o problema legata de tastatura.
Am avut o tastatura pe care am scapat lichid, am uscat tastatura, am pus-o la loc si nu imi mergeau cateva taste (c, 3, 5, etc.). Stiam ca nu am ce sa ii mai fac, asa ca am cumparat o tastatura noua. La inceput nu mergeam mai multe taste decat la cea veche, am reinstalat windows-ul, am apasat un pic mai tare pe ea si si-a revenit complet. Acum la ceva timp iar nu mai merg taste, mai multe decat la cea veche. (m, k, j, i, space, etc.) ce as putea sa ii faca sa ii fac sa o fac sa functioneze? Pe aceasta nu am mai varsat nimic...
Mentionez ca este un laptop Acer aspire e 15 g571

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Te referi la tastatura din laptop, sau tastatura externa? Daca e tastatura laptopului, si e cel din imagine https://www.youtube.com/watch?v=lwR8g3pDXAA cu "ai cumparat o tastatura noua"? Cea mai usoara si mai ieftina varianta la un laptop daca nu iti convine sau ai probleme cu tastatura, e sa-ti iei una pe usb, externa. Ai si spatiu mai mare intre tine si el, sunt cateva avantaje. E posibil sa fie tastatura in cazul tau, fisa respectiva, foarte slab sa fie ideea cu placa de baza. Daca il mai ai in garantie vezi daca se poate rezolva cu garantia (slabe sanse). Daca nu, incearca la un service sau la cineva care se pricepe.

| ApetreiMihai23 explică (pentru CM7YRE):

E cel din linkul pe care l-ai lasat tu. E taststura lui, interna. Am desfacut laptopul si am schimbat-o. Eu asa mai citisem, ca daca tot nu merge dupa o tastatura noua, e posibil sa fie de la placa de baza...

| SayMyName1 a răspuns:

Lichidul nu face bine la circuite electrice. Vezi poate ti a afectat mai mult drcat tastatura. Du te la un GSM si vezi poate mai e cv ce trebuie schimbat.

| ApetreiMihai23 explică (pentru SayMyName1):

Ma pun aia sa schimb placa de baza, probabil.