| flesaritza a întrebat:

am un laptop Asus a 4000l, are bios imi type.un hdd ata, are windows 7, si vreau sa instalez windows xp. dar...cand incerc sa boot-ez nu imi apare 'press any key to boot from cd', desi am setat dwd-rom ca first boot device.pot doar sa reformatez cu windows 7 de 32 bit. va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti cum sa fac sa pot instala windows xp. multumesc anticipàt

10 răspunsuri:
| aka7up a răspuns:

Pai tu cand ai setat cd-ROM pe primul loc, ai dat save&exit? daca ai dat el se restarteaza si buteaza.

| flesaritza explică (pentru aka7up):

Da,am dat...nu este primul caulculator pe care il reformatez.doar ca este prima oara cand ma confrunt cu asta...instalarea windows xp, peste windows 7.

| flesaritza explică (pentru aka7up):

Da, dat.si nu apare...am citit pe internet despre asta si cineva zicea de setat hdd pe sata mode din bios.doar ca biosul meu nu are asa ceva.la hdd toate sunt date pe auto.astept raspunsuri.

| K0sti a răspuns (pentru flesaritza):

Pai nici nu poti sa pui XP peste 7. Numai invers. Asta un aspect. In primul rand formateaza partitia cu Partition Magic sau Acronis. Dupa care te apuci sa instalezi windows. Si mai este un aspect. Daca ai HDD pe sata, e posibil sa nu poti sa pui XP. XP-ul nu are nativ drivere de sata incorporate cum are win 7 si nu o sa-ti vada HDD-ul, mai ales ca zici ca nu ai in BIOS optiune sa-ti alegi modul de lucru.

| RunnerX a răspuns:

Schimba kit-ul de instalare si ai grija sa booteze de pe cd din bios

| flesaritza explică (pentru RunnerX):

Kit'ul de instalare? adica sa incerc cu un alt cd boot'abil cu windows xp? am incercat deja cu mai multe, verificate deja la alte calculatoare...

| RunnerX a răspuns:

In legatura cu raspunsul lui K0sti nu vreau sa contrazic, dar vrei sa zici ca daca ai hardisk-ul pe sata nu poti instala windows xp? nu are nici o treaba.

flesaritza am mai intilnit problema asta de multe ori in special la laptop-uri dar la schimbarea kit-ului a mers fara probleme vreau sa te intreb in momentul cind pornesti laptop-ul se aprinde led sau se aude cum ar incerca sa buteze sa citeasca de pe cd?

| flesaritza explică (pentru RunnerX):

Da, el pare ca si cum ar incerca sa citeasca dwd¡romul...care apropo,este nou, si chiar imi da sa deschid windows-ul prin safe mode, sau normal, in fine optiunile acelea, deci e clar ca ceva a influentat asta. la unele windows xp chiar imi dadea eroare, altele doar chestia aia cu safe mode.ideea este ca vreau sa il reformatez cu un windows rezonabil pentru ca merge foarte greu windows 7...si laptopul e slabut.

| flesaritza explică (pentru RunnerX):

Da,el pare ca merge, chiar imi spune ca a intervenit o problema si ca windows nu a putut incepe normal si imi da mstart windows safe mode, star windows normal. la unele windows xp imi da eroare. la unele doar asta cu windows safe mode.e clar ca are o influenta asupra sistemului in momentul in care bag cd'ul bootabil.doar ca nu imi apare press any key to boot from cd, ca de-acolo inainte stiu ce am de facut. va multumesc anticipat

| flesaritza explică:

Am dat f10(save&exit)