| qazwsxedc131 a întrebat:

Buna ziua!
Am un PC cu: - o placa video nVidia GT630 2GB 128-bit
- 2GB RAM DDR3 800 MHz
- procesor dual core E3400 2,6
- placa de baza G41T-M7

ieri eu cel mai mare prost de pe planeta am incercat sa bag 1 GB DDR2 600 GHz in slotul ramas din cele 2.
cand l-am aprins calculatorul a inceput sa miroase a ars in spate la sursa si sa nu se mai aprinda nici un led, nici cel de la cablul de internet nci cele din fata de la unitate.
toate cooler-ele merg, inclusiv cel de la sursa, in afara de cel de la placa video. Am incercat si o alta placa video un GT 8400 Gs, la fel se intampla si la aia.
Am dus GT 630-ul la un prieten sa il incerc si el are led la butonul on/off de la unitate, un led albastru care se aprinde, Cand am bagat placa video a mea nu se aprindea ledul si scria monitor going to sleep. Ciudat este ca daca ar fi fost placa video arsa ar fi functionat cea veche care este buna.
Nu stiu acum ce s-a ars la pc, va rog sa ma ajutati!

ofer cea mai mare funda din lume si mii de multumiri!

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca ai pus o memorie de alt tip in placa de baza, e posibil sa se fi ars placa de baza si memoria respectiva. Pe langa placa de baza e posibil sa se arda si alte componente - placa de baza stricata poate da curenti mari necontrolati si catre alte piese. sad

| YoChriss a răspuns:

Salut! Daca ai un depozit de calculatoare sau ceva service-uri autorizate prin oras (sau prin apropiere), cea mai buna metoda este sa te duci cu unitatea la reparat. In general, la DP (depozitul de calculatoare) sunt oameni seriosi. Funda?

| qazwsxedc131 explică (pentru YoChriss):

Nu am nimic gen DP in zona, m-am gandit la asta, exista flanco dar imi cere mult sa verifice

| YoChriss a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Va trebui sa te deplasezi in alta localitate/judet. Gasesti pe: http://www.dc-shop.ro/ toate punctele DC. Scuze era DC nu DP.

| Dan_Cezar_1905 a răspuns:

Se poate controla usor, uite-te cu atentie pe placa de baza si vezi daca nu cumva este ars un condestator. https://www.google.ro/......ps?/search
Cele defecte ar trebui sa fie putin umflate in partea de sus exact ca in link.
Mai exista posibilitatea sa fi ars partea digitala a stoturilui video. ( inseamna ca vei primi curent pentru restul )

| qazwsxedc131 explică (pentru Dan_Cezar_1905):

Verific maine, acum e tarziu, daca e cum ai spus ai o funda + o bere, revin maine cu detalii