| Conseil a întrebat:

Bună ziua! Am un sistem Serioux 5.1 HT5100C, 140W RMS de vreo 2 ani (nu mai are garanție) știu ca nu e cea mai strălucită firma dar pentru mine e în regula, nu am avut probleme cu ele pana în noaptea de revelion, l-am dat mai tare (45%) maximul e de 60, după ceva timp a început sa nu se mai audă muzica, doar un bass continuu, l-am scos din priza și nu am mai umblat la el pana ieri, când l-am băgat în priza are aceeasi problema, țin sa menționez ca am deconectat toatele boxele și am băgat doar subwoofer-ul, pot seta in continuare la el volumul etc. Ecranul merge, dar degeaba schimb volumul sau funcția, nu pot pune muzica...e pur și simplu un bass constant în subwoofer (când e deschis desigur) țin sa precizez ca l-am deshis și nu am văzut nimic ars și nici macar nu miroase a ars, ce credeți ca are sau ce e de făcut? Aștept răspunsurile voastre, mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sau ars tranzistorii finali, trebuiesc schimbati, posibil sa fie arsi doar doi sau toti 4, si niste condensatori trebuiesc inlocuiti, te va costa 100 lei reparatia esti din Bucuresti? Ecranul merge zici tu, ăla este afișaj displayul sistemului deci nu este afectata memoria, tu l ai folosit cu boxele lui originale sau ai bagat semnal puternic din alt amplificator?

| Conseil explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am folosit boxele originale mereu, dacă conectez boxele acum nu se aud, nu sunt din București, având în vedere prețul lor (280 lei) merita reparația sau e mai ok sa îmi iau altul?

| PineapplePizza a răspuns (pentru Conseil):

Altul de la alta firma, si nu lua doar 5.1 ca oricum sigur nu le asezi corect in camera sa ai surround... de revelion sigur ai pus doar muzica, gasesti sisteme bune 2.1 la 300 lei care se aud de 10 ori mai clar si mult mai tare decat Serioux. Cauta Logitech, Trust, Genius si mai erau cateva bune dar nu mai stiu cum se numea brand-ul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Conseil):

Nu prea merita reparatia i ati acelasi model daca ti a placut dar tu nu ai zis cum ai folosit sistemul prin calculator sau cum ca sistemul nu s-a ars degeaba ai facut tu ceva de exemplu, ai scos sunetul din placa audio a calculatorului in sistem? Tu daca ai dat la maxim sistemul, el in momentul acela nu a intrat in protectie ca daca se intrerupea sunetul nu se ardeau finalii, el a mers in gol, verifica sigurantele posibil sa fie o siguranta arsa in sistem care duce la preamplificator ca acolo este defectiunea, si daca depistezi siguranta arsa o schimbi cu una nouă aceeasi tensiune nu mai mare, daca este de 3, 15 A asa i cumperi, vezi ce scrie pe ea cand o scoti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai conectat doar subwooferul, ce altceva ai vrea sa se auda, in afara de bass?

| Frank51 a răspuns:

Bass constant presupun că bâzâit. Este posibil sa fie arsă partea de amplificare, pe lângă celelalte 1000 de posibilități.

| nicu991 a răspuns:

Poti atasa niste poze cu interiorul/ placutele pcb? Sunt cert convins ca si sistemul asta are ca amplificare integratul arhicunoscut tda2030 ( mai multe bucati pentru fiecare canal).
Zgomotul ala pe care-l numesti tu "bass" se manifesta pe ambele canale stanga/dreapta?

| Conseil explică (pentru nicu991):

Din păcate nu pot pune poze, sunetul vine efectiv din subwoofer, în momentul în care îl pun în priza (doar subwoofer-ul) și apăs ON începe acel zgomot, dacă conectez boxele nu se aude nimic în ele, nu l-am conectat nici la laptop, am pus doar subwoofer-ul în priza și am deconectat boxele și laptopul și tot degeaba, se aude și așa.

| nicu991 a răspuns (pentru Conseil):

Zgomotul ăla il percepi ca pe-un brummm continuu? Cel mai probabil a cedat ceva in partea de intrare semnal/pre-amplificare si trimite semnal parazit in etajul amplificator. Dacă aveai curent continuu pe iesire sigur mirosea a ars si-ti distrugea difuzorul de bass.
Ca sa confirmi acest aspect poți deconecta partea cu etajul de pre-amplificare de pe placa cu amplificatorul si să atingi pinii integratelor cu degetul in timpul funcționarii (se va auzi bââzzz-ul specific daca partea de amplificare e ok)- nu pățești nimic, tda2030 admite maxim 36 volti DC alimentare pe care nu-i vei avea. Eviți portiunile cu "risk of electric shock".