| DanielD1983 a întrebat:

As avea si eu o intrebare la voi si anume:
-am un laptop Toshiba satellite cu procesor i7-5500u 2. 4Ghz, placa de baza :Toshiba Satellite L50-C.
Intrebarea este : cum aflu ce procesor maxim as putea suporta placa de baza?
Va multumesc

5 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multumesc, super tare link-ul, arata ca un procesor mai puternic merge mai slab din cauza ca racirea la un laptop e un lucru criticwinking

| PainTech a răspuns:

De regula la laptopuri nu poti schimba sau imbunatati procesorul, acesta fiind "lipit" de placa de baza.

| Balalau95 a răspuns (pentru PainTech):

Nu e o regula absoluta, e posibil sa aiba un zif socket, eu am schimbat la unul, insa asta e singura veste buna, in rest, e foarte greu sa gasesti exact acelasi model de procesor (NU se gasesc la magazin, trebuie pe comanda speciala sau de la un alt laptop aceeasi generatie)

in plus cred ca link-ul postat de DoarBogdan e real, procesoare mai puternice, dau performante mai scazute din cauza ca se incing mai rau asa ca in mod automat (ca sa nu ia foc) li se reduce frecventa si deci merg mai slab