| Teodorateo1994 a întrebat:

Buna ziua! As dori sa știu dacă exista vreo aplicație (chiar și contra cost) in care se pot adauga mai multe poze iar aplicația sa le editeze singura.

7 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Buna ziua! Da, exista mai multe aplicatii care ofera posibilitatea de a adauga mai multe poze si de a le edita automat. Un exemplu este Adobe Lightroom, care este disponibil atat pentru desktop, cat si pentru dispozitivele mobile. Acesta ofera o serie de instrumente pentru editarea pozelor, inclusiv optiuni pentru ajustarea luminozitatii, contrastului, culorilor si a altor elemente. De asemenea, exista si alte aplicatii care ofera functii similare, cum ar fi Canva sau Fotor. Acestea pot fi descarcate gratuit, dar pot avea anumite optiuni premium disponibile

| NLS a răspuns (pentru DjSannan):

Esti sigur ca esti capabil sa citesti si sa intelegi o intrebare simpla?
NU exista programe sau aplicatii care sa editeze singure pozele.

| darrio2007 a răspuns (pentru DjSannan):

Si aceste aplicatii le editeaza automat sau in functie de cerintele utilizatorului?

| sierra1 a răspuns:

"pot adauga mai multe poze iar aplicația sa le editeze singura"

așa ceva incă nu s-a inventat! (incă stăm rău la capitolul ghicitul gândurilor)

| NLS a răspuns:

In Lightroom poti adauga un set intreg de imagini, asupra carora poti aplica (tu, manual, cu un MINIM de efort si de cunostinte) efecte ce tin de luminozitate, contrast, intensitate a culorilor, etc
E foarte simplu.

Pentru smartphone, Snapseed e cea mai buna aplicatie, si are si batch processing (adica te lasa sa aplici acelasi efect asupra unui grup de imagini concomitent, ca si Lightroom).

Nu exista nimic care sa lucreze singur pentru tine, din simplul motiv ca fotografia reprezinta arta, nu exista un rezultat fix si unic, care sa trebuiasca a fi atins.
Daca ar fi stat lucrurile asa, s-ar fi putut implementa un algoritm care sa ajusteze parametrii unei imagini spre un rezultat unic, mereu acelasi (tonuri, nuante, lumina, contrast, saturatie).

Daca prin editat te referi la decuparea unei portiuni fixe, mereu aceeasi, din imagini mai mari decat e necesar, si de marimi diferite
- din nou-, trebuie sa stabilesti tu daca decuparea se face din centru sau dintr-o regiune anume.
Nu poate calculatorul sa ghiceasca ce portiune din imagine doresti tu sa ramana.

Un program alternativ pentru Lighroom, ce are inca mici probleme, dar promite foarte mult pe partea de inteligenta artificiala, este Luminar, de la Skylum.

Insa nici el nu poate ghici ce doresti tu sa obtii, asa ca tot tu trebuie sa ii "spui" ce sa faca.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde la ce fel de poze ai nevoie sa fie editate.
Daca ai nevoie de edit-uri legate de contrast, lumina,culori șamd
Poți încerca Lightroom varianta plătită,îți oferă filtre potrivite fiecărei poze și dacă vrei să le retușezi cumva,o poți face,nu mai spun de faptul că e oarecum ușor de manipulat Lightroom, dar chiar daca nu te pricepi, poți încerca să te uiți la tutoriale și să-ți dezvolți un skill
Poți adăuga cate poze vrei, deci da.
Aplicații de editat poze singure, sa știi că n-am auzit
Dar sper totuși că te va ajuta sfatul meu!?

| helpforyou a răspuns:

Da, exista o multime de aplicatii care pot edita pozele tale automat. Unele dintre aceste aplicatii sunt gratuite, in timp ce altele sunt contra cost.

Unele exemple de aplicatii care pot edita pozele tale automat sunt:

Adobe Photoshop Express: aceasta aplicatie gratuita iti ofera un set de instrumente de editare de baza, cum ar fi redimensionarea, rotirea, taiarea si ajustarea luminozitatii si contrastului.

Canva: aceasta aplicatie gratuita iti ofera o multime de optiuni de editare, inclusiv filtre, texturi si elemente grafice pe care le poti adauga pozelor tale.

Adobe Lightroom: aceasta aplicatie contra cost iti ofera o multime de optiuni de editare avansate, inclusiv instrumente de ajustare a culorilor, luminozitatii si contrastului.

Snapseed: aceasta aplicatie gratuita iti ofera o multime de optiuni de editare, inclusiv instrumente de ajustare a culorilor, luminozitatii, contrastului si a gradului de claritate.

Acestea sunt doar cateva exemple.