| tr3ig a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatori: inoxul se magnetizeaza? Si ce ar fi mai bun ca o camasa sau bariera intre un magnet si un metal care se lipeste de magnet, o camasa de aluminiu sau una de inox?

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inoxurile sunt de mai multe caliati, unele contin fier altele nu. Avand in vedere si pretul, si greutatea, recomand aluminiu sau plastic.

| tr3ig explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Prin plastic trece campul magnetic foarte usor, ma intereseaza ceva prin care sa nu treaca campul magnetic de loc! prin aluminiu stiu suta la suta ca nu trece campul magnetic sau cupru bine inteles de asta uitai, dar ma interesa si inoxul! nu stiu care e cel mai bun?!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru tr3ig):

Acum inteleg. Bariera nu face nici un material, nu este asa ceva.

| tr3ig explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ba da! prin aluminiu nu trece campul magnetic! sau daca trece trece la o intensitate foarte mica! dar ma interesa care este cel mai bun! prin care trece mai putin camp magnetic!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru tr3ig):

Campul magnetic nu poate fi blocat de nici un material - http://magnetiputernici.ro/Blocarea-campurilor-magnetice

| LinxCont a răspuns:

Http://www.coolmagnetman.com/magshield.htm

Pentru a bloca campul magnetic produs de un magnet, magnetul trebuie introdus intr-o cutie de material magnetic (fier, inox care se atrage de catre magnet, ferita,...)
Pentru campuri magnetice puternice, peretii cutiei trebuie sa fie mai grosi.
Peretii cutiei vor tine campul magnetic in interior. Campul magnetic va circula prin peretii cutiei metalice.

| tr3ig explică (pentru LinxCont):

Si in exterior pentru ca se magnetizeaza cutia! este la fel ca si la o surubelnita! daca ii pui un magnet pe ea poti s-a lipesti surubul de ea fara s-a cada!

| LinxCont a răspuns (pentru tr3ig):

Probabil campul magnetic e canalizat prin peretii cutiei si iese mai putin in exteriorul cutiei.

La surubelnita, circuitul magnetic nu e inchis, surubelnita conduce campul magnetic pana in varf si atrage surubul. Daca magnetul e intr-o cutie inchisa pe toate partile, campul magnetic e retinut in acea cutie. Poate ca daca se folosesc chiar 2 cutii, scaderea campului e si mai puternica. S-ar putea face un experiment cu un telefon care are senzor magnetic si folosind o aplicatie care arata campul magnetic (magnetometru), se poate verifica cu cat scade campul la o anumita distanta, daca se inchide magnetul intr-o cutie metalica din material magnetic.