| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU,ajutati-ma va rog, in legatura cu memoriile rami.
Am 512 mb ddr2 cu frecventa de 200 mhz,rugamintea mea este, pot pune 1 giga sau 2 giga ddr2 cu frecventa de 400 mhz? Placa de baza este Dell.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti pune, doar ca daca ramane si memoria RAM actuala atunci toate vor functiona la frecventa de 200 MHz. Daca nu ramane atunci vor merge la noua frecventa.

| jaqquas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci daca raman cei 512 mb rami astia vechi in calculator, cei noi vor functiona tot la 200? apai..scuza-ma,dar eu arunc direct la tomberon cei 512 mb laughing cu frecventa lor de 200 mhz...yeac,deci sa revenim pe subiect, am 2 sloturi a cate 256 mb rami fiecar, eu le arunc pe astea si pun 1 giga ddr2 dar cu 400 frecventa, e ok? citeste 400 mhz, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru jaqquas):

Daca le scoti pe cele vechi de 200 atunci o sa mearga cu frecventa celor noi, respectiv cu 400 MHz. Si nu trebuie sa le arunci, poate le poti vinde unuia cu un calculator mai vechi.

| jaqquas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Merci mult, pacat ca nu pot sa-ti dau funda, nu stiu dc.

| horia2012 a răspuns:

Da poti sa pui, daca slotul de memorie al placii de baza te lasa sa pui memorie de 1GB sau 2GB, dar tot la frecventa de 200 mhz vor functiona.
Pentru ca asta e frecventa pe care functioneaza procesorul si este o legatura stransa intre frecventa procesorului si a memoriei.

| redlynx90 a răspuns:

Trebuie sa afli pe ce frecventa merge RAM-ul pe placa ta de baza 200/400 si apoi sa le bagi altfel ai putea face o prostie si sa le arzi afli pe ce frecventa este ram-ul cu everest un programel foarte bun
O zi buna!