| Scremer a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o intrebare legat de 2 procesoare.

http://www.mediadot.ro/......ox-haswell

VS

http://www.mediadot.ro/......ox-haswell

E diferenta mare intre aceste 2 procesoare as vrea sa stiu si eu preturile nu-i asa mare diferenta intre ele bine nu asta ma intereseaza ma intereseaza carei faza cu aceste 2 procesoare cu ce difera 4770s fata de 4770 si cat e de mare diferenta

Si ca a adoua intrebare.

Procesoru acestea http://www.mediadot.ro/......ox-haswell

Procesoru asta i5 4670 ar fi o diferenta mare fata de un i7 afisat mai sus? Cam ce diferenta ar fi asta fata de ori care afisat mai sus.

Aici ma refer la gaming si sa-mi spuneti si cand filmezi (cu fraps-u) cam la ce fps-uri ar ajunge:D

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ordinea dupa performanta este exact asa cum ai postat linkurile: primul este I7 de 3, 4 Ghz apoi vine I7de 3,1 Ghz si la mica diferenta I5 de 3, 4Ghz. Chestia este ca toate sunt Haswell si daca vrei un procesor mai rece, alege un Ivy Bridge oricare I7 sau I5 de 3, 4 Ghz.
Cand filmezi cu fraps depinde de placa video cate FPS-uri ai!

| Scremer explică (pentru neluL):

Placa video ar fi un gtx 770 si ivy bridge mi se pare ca e destul de vechi de aia m-am dus pe haswel cai ceva mai nou si am auzit ca sunt si mai bune big grin si nu o sa fac OC ca sa imi trebuiasca sa fie mai rece ori cum o sa pun maximum de ventilatoare in carcasa adica 5 o sa pot pune maxim ca sa am o racire cat mai bunabig grin

| neluL a răspuns (pentru Scremer):

Nu e mare diferenta intre Ivy Bridge si Haswell sa stii, e practic insesizabila la un procesor I7.Mergi pe prima varianta, e cea mai buna.

| Scremer explică (pentru neluL):

Pe care sa ma duc pe i7?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Difera usor frecventa, dar nu e mare diferenta. Sa stii ca in gaming, fie ca ai i5, fie ca ai i7, e tot aia. Decat sa arunci cu banii in procesaore, mai bine cumperi echipament de filmare pentru jocuri(adica o placa de captura)(care iti inreagistreaza la o calitate mult mai buna, si nici nu iti "omoara" procesorul).

| Scremer explică (pentru sltlp):

Eu ori cum o sa achizitionez procesorul i5 cel de mai sus doar ca voiam sa stiu daca ar fi mare diferenta daca as pune un i7 pentru ca as putea da atata pe elbig grin si m-am gandit ca poate e mai bun acela decat acest i5 dar dupa cum am vaz niste teste pe diferite site-uri nu era mare diferenta dar am vrut sa vad si parerea voastrabig grin