| 19theeo a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si eu o problema, mi am instalat windows 7 pe un laptop si nu ma pot conecta la internet, nu imi apare reteaua wifi, am bagat si in laptop cablu ehternet, nu il detecteaza, m-am uitat la tutoriale pe Youtube pentru fixarea problemei, nu stiu ce sa mai fac ca sa mearga netul?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Windows 7 e mort, treci pe 10

| doctorandus a răspuns:

Nu mai folosi Windows 7. Nu mai e bun pentru internet. Folosește ChromeOS Flex.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

ChromeOS Flex e ca musetelul: bun la aproape toate PC-urile si laptopurile mai vechi.

In loc sa le arunci, pui ChromeOS Flex pe ele. Si, spre deosebire de Windows, nu se poate virusa. Daca poti virusa ChromeOS, primesti un premiu de mii de dolari de la Google. Ma rog, pontul asta, vandut pe piata neagra, ar aduce cateva milioane de dolari.

| anonimg a răspuns:

După ce ai instalat windows 7, instalează și celelalte drivere ale laptop-ului: driverul pentru placa de rețea, pentru placa de sunet, etc. Sau poate exista un driver al laptopului care le are pe toate celelalte: cel al plăcii de bază.
Ori te conectezi cu cablu la router până descarci driverele, ori îl descarci în telefon și apoi îl muți in laptop prin cablu de date.

| NLS a răspuns:

Verifica in "Device manager" la Network Adapters daca ai instalate placa de retea Wi-Fi sau cea prin cablu (Ethernet).

https://imgur.com/LpxFaX8
Eu am doar placa Ethernet, pentru ca scriu de pe PC acum.
Pe laptop o sa vezi acolo si o alta denumire ce include Wi-Fi sau Wireless, etc
Niciuna nu trebuie sa fie insotite de un triunghi galben de atentionare in fata sau de un lacat galben, etc

https://forum-en.msi.com/index.php? attachments/152374/

https://www.intel.com/......4_img1.png
https://images.drivereasy.com/......e68111.png

Daca apare ceva de genul acesta la ambele sau la una dintre ele,
rezulta ca au nevoie de driver.

Driverele le gasesti pe pagina oficiala a laptopului, pe site-ul producatorului acestuia (chiar daca e un model mai vechi, ar trebui sa dai de acea pagina, daca cauti modelul laptopului pe net, urmat de "drivers").

Daca ai cautat de ti-au sarit fulgii, si totusi nu ai gasit nimic, poti lasa aici modelul laptopului si caut eu.

In ultima instanta, daca chiar nu gasim, poti incerca programe ca Driver Booster, Driver Magician, Driver Genius sau SnappyDriver.

Dar nu e recomandat, multe nu au baza de date la zi pentru toate driverele pe care le contin.
Unele instaleaza versiuni aiurea.
Driver Magician mi-a generat un conflict odata si am obtinut ecran albastru.
Incearca sa dai de pagina laptopului, acolo gasesti tot ce e nevoie.

| VoidEternal a răspuns:

Ai nevoie de drivere. Sau instalezi Windows 10 și majoritatea, dacă nu toate, se instalează singure.