| CosminSM a întrebat:

Buna ziua TPU! De curand, cu o luna in urma mi-am cumparat un procesor: Core 2 Duo E6400 2.13GHZ si nu stiu de ce imi apare temperatura mare, cand sunt intrat in jocuri e 55-60 de grade, iar cand nu sunt in jocuri 45-50 de grade si unitatea mai are si un miros ciudat. Oare nu am un cooler bun? Asa arata coolerul meu

http://www.okazii.ro/......a143959869

Cerintele mele sunt:
Placa de baza:Biostar G31D-M7
Placa Video:NVIDIA GeForce 9500 GT
Ram : 2 gb ddr2
Oare pasta nu e buna? Am pus pasta artic silver.

Ma puteti ajuta va rog!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum m-am uitat la specificatiile lui. Eu am crezut ca tu te-ai uitat si ti se pare mare temperatura. Pai el functioneaza normal la 61.4°C. Deci daca ai 55-60°C este normal. In joc poate sa aiba mai mult. Daca miroase este de la altceva.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cooler-ul este bun, se invarte? Intre radiator si procesor ai pus pasta termica?

| CosminSM explică (pentru Salontanul):

Da, se invarte, mi-am descarcat speedfan si zice sa ce invarte cu 1900RPM-2200RPM.Da am pus, parca se numea artic silver.Am uitat sa mentionez ca am Windows 7 ultimate 64-bit.

| CosminSM explică (pentru Salontanul):

Si de la ce poate sa miroase?

| Salontanul a răspuns (pentru CosminSM):

Nu pot sa-mi dau seama. Poate de la sursa.

| CosminSM explică (pentru Salontanul):

Sursa se numeste RaidMax 500W cu 2 ventilatoare.E buna?

| Salontanul a răspuns (pentru CosminSM):

Ar trebui sa fie buna. Uita-te mai atent pe placa de baza, pe la contacte si fire. Verifca sa nu fie inegrite. La sursa nu poti sa-ti dai seama de cat cand incepe sa faca figuri.

| Salontanul a răspuns (pentru CosminSM):

Acum m-am uitat la specificatiile lui. Eu am crezut ca tu te-ai uitat si ti se pare mare temperatura. Pai el functioneaza normal la 61.4°C. Deci daca ai 55-60°C este normal. In joc poate sa aiba mai mult. Daca miroase este de la altceva.