| Stefifanste a întrebat:

Buna ziua TPU! Este ok daca am doua COM Surrogate in Task Manager? Adica poate fi vreun virus sau nu? Ambele apartin dllhost in folderul system32, deci ma gandesc ca nefiind in alt folder e ok. Am dat scanari atat cu Avast, cat si cu MalwareBytes si nu imi apare cum ca as avea vreun virus.
Si as mai avea o intrebare: dllhst3g nu este virus nu? El se afla fix sub dllhost.
Multumesc anticipat. As dori un raspuns de la cineva care stie cat de cat, iar daca ati putea sa imi explicati un pic cum sta treaba as fi si mai recunoscator. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Anonimul95t a răspuns:

Buna incearca cu alte anti-malware dar intai incearca scanarea cu malwarebytes anti-malware in safe mode cum intri? da restart pc imediat ce reporneste apasa de multe ori pe f8 si selecteaza safe mode with network aici malware sunt inactivi da o scanare a tuturol partitilor intram in computer du sageata pe local disk c click dreapta scan with malwarebytes anti-malware faci la fel si cu d dupa aceia daca nu gaseste nimic fa o scanare cu hitman pro in acelasi mod daca nu gaseste nici el nimic sau daca nu il gasesti sa il descarci incearca la fel cu zemana :https://www.zemana.com/ ia variantele free sterge sau dezactiveaza avast si scaneaza cu bitdefender free edition de aici:http://www.bitdefender.ro/solutions/free.html inregistreazate si da o scanare la fel ca si cu malwarebytes anti-malware mult bafta sper ca te-am ajutat!

| Anonimul95t a răspuns (pentru Anonimul95t):

Daca nu gasesc nimic si nu observi vreun comportament ciudat inseamna ca probabil nu sunt malware aa si start>run>msconfig>startup si debifeaza ce nu trebuie daca nu gasesc niciun anti-malware si anti-virus procesul ca fiind malware si ai dubi ca sa fi sigur poti sa formatezi partitia c si sa instalezi din nou sistemul de operare daca ai un stick butabil si stii daca nu du-te la un specialist

| Anonimul95t a răspuns (pentru Anonimul95t):

Ai reusit sa scapi de malware?

12 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Com surogate si dllhst3g e o parte din com surogate+ care nu sunt virusi. Ei provin de la chrome browser si sunt o metoda de a face chrome browser mai rapid decat alt browser. Daca pui opera sau firefox astea nu mai folosesc com surogate.

dllhst3g poate fi si virus pentru ca unii virusi folosesc acest nume tip duplicate si anume Trojan.Gen.2 or Downloader.Trojan. Trebuie sa il scanezi si daca antivirusul nu zice ca e virus atunci chiar nu e. SI eu le am ambele in task manager si nu ma plang.

Daca vrei sa scapi de com surogate dezinstaleaza chrome browser happy si pune firefox.

| KanezuY a răspuns:

Dllhst3g.exe este virus dai o reinstalare window si ai scapat.

| Stefifanste explică (pentru KanezuY):

Trebuie neaparat reinstalare? Nu se poate sterge cu un antivirus sau antimalware?

| KanezuY a răspuns (pentru Stefifanste):

Da,trebuie neaparat reinstalare, un mare plus ar fi ca scapi de toti virusii din pc.

| Stefifanste explică (pentru KanezuY):

Ok! O sa mai astept raspunsuri cam o zi si daca nu zic si altii atunci iti dau tie funda.

| KanezuY a răspuns (pentru Stefifanste):

Cum doresti.

| Nicolas323232 a răspuns:

Windows?

| Stefifanste explică (pentru Nicolas323232):

Da, Windows.

| Nicolas323232 a răspuns (pentru Nicolas323232):

Eu folosesc kali linux happy
daca vrei te scap eu de virus-ul acela daunator ai team viewer? daca da hai sa vorbim in privat.