| Bogobasile a întrebat:

Ca performante, nu ca design/ duritate : Iphone 5 Sau SAMSUNG S4?

Răspuns Câştigător
| kteichd a răspuns:

S4 are o rezolutie si o densitate a pixelilor mult mai mare de asemenea diferenta o face atat procesorul cat si memoria ram. big grin asa ca inclin spre S4 dar trebuie sa mentionez ca iOS e un sistem mai simplu iar Android e mai complex big grin

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

E un pic mai complicat. Ambele au concurat impreuna. Deci mai mult sau mai putin, performantele sunt relativ asemanatoare.

Ca suma a optiunilor, gandeste-te ca unul are si celalalt nu are. Ex: senzor de amprenta la iphone si nu la s4. La s4 o chestie la inceput care iti urmareste ochii si poti doar in unele cazuri sa folosesti privirea pentru a face scroll. De asemenea NFC, exista la s4 si nu la iphone.

Ca sa vezi fizic care este mai bun cu adevarat, este iarasi o chestie de impresie. Ruland sisteme de operare derivate din acelasi parinte, este totusi imposibil sa le compari cu aplicatii benchmark, deoarece insasi aplicatiile s-ar putea sa scoata rezultate diferite (doua limbaje diferite de programare: java in special pe android si un neam de C pe iphone.

In plus, am vazut aceeasi aplicatie (teoretic era acelasi cod - vezi phonegap) ruland diferit. Acolo unde era nevoie de putere de procesare, mergea mai rapid pe s4. Unde era nevoie de putere grafica, mergea mai bine pe un iphone 4s (deci pe o generatie sub iphone 5) si bine inteles pe 5.

La final, dupa ce te-am zapacit, personal cred ca alegerea dintre cele doua este o chestie de gust si libertate.

Ar trebui sa te uiti la forma, la look and feel, la culori, la pret, la costurile de intretinere, la ce vrei sa faci cu el si la ce mai vrei tu. Dar nu la performante cand le compari pe astea doua intre ele.

Gandeste-te ca totusi ios-ul de pe iphone este mai restrictiv decat pe android. Dar daca nu ai nevoie de nebunii s-ar putea sa nu simti.

| daassh a răspuns:

Cele mai inalte performante ca telefoane le au cele cu Android, nici IOS, nici windows, BlackBerry os sau alt sistem de operare nu necesita performante atat de ridicate ca android-ul.

| CatalinOrzan a răspuns:

S4, fara discutii.