| Lioana a întrebat:

Camera de la laptopul meu inregistreaza video fara sunet. Folosesc microfonul integrat al laptopului dar sunetul se capteaza prin alte programe (de exemplu prin programul de editare audio Audacity), dar nu si prin programul camera de sub Windows 10.
De ce face asta acum? Cum ii pot reda sunetul?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu cumva e debifat Microfonul în Settings-Privacy-Camera?

| Lioana explică (pentru NLS):

La setarile pentru camera nu apare optiunea de microfon. Camera e on.
La setarile pentru microfon, microfonul e on si e on si optiunea camera.

Pana la urma am rezolvat dar nu din setarile camerei sau microfonului. Acolo totul parea in regula. Am intrat la troubleshot, la recording audio, si windowsul a dat mesajul "Audio device isn't set as default". L-a pus pe default si acum merge.
Stii cumva de unde se seteaza device-ul audio default? Exista alta modalitate decat prin trobleshot?