| WeAreSmart a întrebat:

Cand Avast gaseste un virus, sa dau sa-l stearga ori sa-l mute in carantina? si De Ce?

Răspuns Câştigător
| robytoby a răspuns:

Atentie daca fisierul infectat este de tip sistem nu te sfatuiesc sa-l stergi, nu sterge fisiere din Windows pentru ca odata sters nu mai porneste sistemul de operare.
Avast are o functie de scanare, acesta scaneaza inainte ca sistemul de operare sa booteze se numeste Boot_Time Scan, daca ai un virus in Windows, foloseste acesta functie.
Succes.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Sterge-l! In carantina baga el singur ceea ce nu poate sa stearga.

| al3xander a răspuns:

Carantina este un folder special in care sunt mutate fisierele infectate sau virusii cu o alta extensie (pentru a nu putea fi executati). se foloseste in cazul in care un fisier a fost infectat (sa zicem un executabil pe care-l aveai mai demult in calculator) si nu exista antidot inca pentru el. in cazul asta il muti in carantina pana cand va fi gasit un antidot pentru dezinfectie. daca fisierul respectiv este virusul in sine sau nul stii atunci e recomandat sa-l stergi.

| deeadeea111 a răspuns:

Da pe sterge

| w1NNeRw0w a răspuns:

Sa-l stearga sau sa il mute este tot aia. Daca il vei sterge vei scapa de el si de pericole mari.