| AlexVizitiu a întrebat:

Care dintre urmatoarele placi vidoe este mai indicata {in special pentru jocuri} nVidia GeForce GT630, 4096MB, GDDR3, 128bit sau Ati Radeon HD6670, 1024MB, GDDR3, 128bit?

Răspuns Câştigător
| crystian98 a răspuns:

Sall de craciun mi-am luat si eu o placa video(nVIDIA gt630 4gb)si sunt foarte multumit de ea ma joc aproape toate jocuri la max. Daca nu ma crezi uuitate aici este filmat de mine:http://www.youtube.com/watch?v=-HVJRIGLp6o.Chiar daca nu costa mult aceasta placa este foartebuna ma joc farcry 3 la high cu o rezolutie mare, ets2 la max cu rezolutia de 1600*1204, call of duty black ops nu mai spun la cea mai mare rezolutie, assasin's creed la max nici eu nu ma ast dar chiar ma joc la maxim, sleeping dogs la fel ma joc, nfs the run la max.Acuma este alegerea ta, depinde si cum ai calculatorul.Eu am un i3 si 8gb ram. Sper ca te-am ajutat.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nici una, ambele sint praf. Ia cel putin ceva cu DDR5. Comparind fix modelele mentionate de tine, GT630 e CU MULT sub 6670 - cantitatea de memorie e fix frectie, la cit de slab e GPU-ul, pot sa ii puna si 16 GB, nu ajuta fix la nimic.
P.S. Nu ma bazez pe povesti, ma bazez pe teste (6670 vs 630, 6670 cistiga in 3D Mark cu peste 50% diferenta, la fel e si in majoritatea jocurilor).

| crystian98 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da bine ma sa stii ca tata se pricepe in calclulatoare si el are chiar firma asa ca lasate de vrajeli da e suficient un ddr3 da sa vedem cine iti cumpara placa de baza ddr5 da sa vede ca este afon la asa ceva un ddr3vs ddr5 castiga ddr5 dar iti ingruneaza tie calculatorul deoarece placa ta nu suporta decat ddr3 si in primul rand iti filmez toate videoclipurile sa vezi cum ma joc eu si la ce setari o si un gpu de 810 iti spun ca ne e du coalea.

| KodrutZ a răspuns (pentru crystian98):

Daca as fi taica-tu si as vedea ce timpenii debitezi ti-as taia internetul pina mai cresti. Nu exista placa de baza cu DDR5, nu are legatura memoria video cu memoria suportata de placa de baza, du-te si te culca.

| crystian98 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si de ce am castigat eu bai nebunule

| KodrutZ a răspuns (pentru crystian98):

Asta sa il intrebi pe Alex, puisor.

| soul2soull a răspuns:

Eu am ati hd 6670 am jucat fara probleme prototype 2 si darksiders 2

dar mai am si un quad core si 6 gb de ram care ajuta placa mult happy

tragand linie sunt multumit de placa mea ati... dar parerile sunt impartite

| Seby90 a răspuns:

Iti sugerez nVIDIA.

Totusi ddr3 si 128 bits nu prea sunt pentru jocuri. Cauta ceva cu gddr5 si 196 bits cel putin (sau 192?)

| Predator30 a răspuns:

Ati Radeon HD6670

| cristif a răspuns:

Ati radeon! am 4850 HD 1024 MB si am rulat crysis 2 fara problemehappy

| ThaPower a răspuns:

NVidia GeForce GT630. Am rulat Need For Speed: The Run si GTA IV fara probleme. Funda? happy