| SmecheruCuSpate a întrebat:

Care e cel mai bun >chipset? macar Z77 e bun de gaming?

7 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

El este buna asa, m-am uitat peste specificati si arata bine, adica isi face banii(o suma cam marebig grin) dar depinde si ce pui pe el, insa per total este bun

| IulianP a răspuns:

Nu are nici o treaba chipset-ul placii de baza cu gaming-ul.
Daca nu vrei sa faci OC nu are rost sa cumperi o placa de baza cu chipset Z77; este suficient un B75.

| KodrutZ a răspuns (pentru IulianP):

Ce OC faci tu cu B75, ha? Specialistu' lu' peste...http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1155
@VladTiriplica1999: Depinde de ce conectori ai nevoie si ce procesor vei folosi. Eu am un i3 si chit ca am o placa de baza cu B75, merge de sfiriie. Daca discutam de OC, deja problema se pune cu totul altfel...

| IulianP a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu mai lua foc asa repede.
Trage aer in piept si mai citeste inca odata ce am scris; unde am scris eu ca pe B75 faci OC?

| KodrutZ a răspuns (pentru IulianP):

Ce mama draq am citit eu? Gura ma-si de treaba, miliarde de scuze. Fiica-mea e de vina, devine din ce in ce mai enervanta (1, 5 ani)... Scuze inca o data!

| SpecialistIT a răspuns:

Daca nu faci overclock, mergi pe Asrock B75 Pro3: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-b75-pro3
Daca faci overclock, mergi pe Asrock Z77 Extreme4: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-z77-extreme4
Totusi, dupa cum vezi, diferenta mare financiar. Alegerea e a ta.

Bafta!

| pcmhz a răspuns:

Chipset-ul plăcii de bază nu prea face diferenţa în gaming decât dacă vorbim de generaţii îndepărtate.

Da, pe hârtie şi într-un benchmark, vei vedea diferenţe însă acestea nu se pot sesiza cu ochiul liber.

Depinde aşa cum a spus şi Niiiicu de ce pui pe el. Fără o placă video performantă nu te ajută cu nimic un Z77 sau P67. A da. chestii de marketing, bling-bling-uri poate.winking

Trust me, le-am testat pe toate.