| MrJam a întrebat:

Care e diferenta dintre restartul din PC ( Asta e cel real cand spune : "The program needs restart"?) si resetul dupa carcasa? Daca vreau sa-mi restartez calculatorul de unde e recomandat sa o fac asta si de ce?

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Diferența o face modul de salvare a setărilor sistemului de operare și aplicațiilor deschise(încărcate în ram chiar dacă sunt închise) și ale sistemului de operare, lucur ce nu se va întâmpla dacă îl restartezi din butonul de power=>posibile erori la repornire, aplicații ca Skype, messenger sau Winamp să nu își țină minte setările implicite, etc.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o diferenta. Dar practica il recomanda pe cel din meniu. Daca nu merge, folosesti butonul.

| ovidiu8msn a răspuns:

Reset- buton de urgenta. Il folosesti cand nu ai incotro. Calculatorul intrerupe tot ceea ce face si se reicnarca.
Restart- PC-ul isi salveaza toate fisierele si aplicatile dupa care stinge corect si se reaprinde avand functionale noile modificari.Recomand sa nu folosesti resetul decat atunci cand nu ai incotro.
Exemplu:
pleci in graba de acasa-> reset
pleci linistit lasand totul in ordine-> restart

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Daca pleaca de acasa de ce sa dea restart? Nu il inchide?! Eu macar recunosc cind nu stiu ceva. Care e diferenta intre restart si inchidere? RE-ul ala nu-ti spune nimic?

| ovidiu8msn a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca restartul este de fapt inchiderea si redeschiderea calculatorului. Banuiesc ca nu este nimeni atat de prost incat sa nu isi dea seama despre ce este vorba. Chiar trebuie sa scriu de fiecare data mura-n gura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Nu! Pentru ca te contrazici singur dar nu iti dai seama! Daca pleaca de acasa, de ce sa dea restart? Adica inchidere si redeschidere. Exemplul e gresit dat. Daca pleaca, inchide!

| MrJam explică (pentru ovidiu8msn):

Din cate am inteles eu, resetul e doar daca se blocheaza calculatorul?

| ovidiu8msn a răspuns (pentru MrJam):

Cam...da.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca m-am exprimat eu gresit. Reiau. Plecand de la premiza ca in ambele situatii PC-ul se inchide si se redeschide. Deci utilizatorul are de gand sa utilizeze calculatorul in continuare, nu sa il stinga. Am vrut sa fac un exemplu, o comparatie. Atuci cand pleci in graba de acasa o sa lasi dezordine in urma ta, pe cand daca pleci fara se te grabesti totul o sa fie OK. Ma refeream ca totul se intampla la fel si cu calculatorul. Una este resetul si alta restartul. Se aseamana, dar nu sunt la fel.
NU ma sateptam ca raspunsul meu sa se interpreteze literal.
De preferat este restartul pentru ca PC-ul se stinge corect si se reaprinde pe cand la reset se stinge brusc si se reaprinde.
Comprende?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Eu ti-am atras atentia ca te-ai exprimat confuz, tocmai pentru ca stiam astea si am observat ca altii pot fi nedumeriti.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersii pentru observatie. La urma urmei: un sut in fund, este un pas inainte. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Ma bucur ca ai umor! Numai bine.