| TheSpecialOne a întrebat:

Care e diferenta intre un procesor normal si unul dual-core? Si ce face in plus un dual-core fata de unul de 2 Ghz?

3 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Simplu explicat, procesorul normal are un singur creier care gandeste, cel dual core, are doua care gandesc in acelasi timp. E cam si cum ai face singur tema la mate sau ai face jumatate tu jumatate si colegul tau cealalta jumatate. Desi fizic nu e corect spus, un dual core de 2 Ghz poate fi comparat cu unul simplu de 4 Ghz. Sper ca te-am lamuritwinking

| Minks a răspuns:

Sunt 2 nuclee care proceseaza informatia.

| bejanmarius a răspuns:

Din cate stiu eu, procesorul Dual-Core e de 2 ori mai puternic decat cel normal! Adica unul normal are 2 Ghz, iar unul Dual-Core de 2 Ghz are 2x2Ghz proceseaza ca un procesor normal de 4 Ghz...Asa mi-a explicat cineva, dar nu stiu sigurhappy