| Omul96 a întrebat:

Salut, puteti sa-mi spuneti care este diferenta dintre un procesor Dual core si unul i7?

Răspuns Câştigător
| costincatalin a răspuns:

I7 e pentru programe gen fotoshop arhitectura nupre pentru jocuri daca vrei de jocuri incearca o unitate cu quard-core nu un laptop
dual core e pentru jocuri

| Omul96 explică (pentru costincatalin):

Mersi cataline, pai eu as vrea sa-mi cumpar un laptop cu un procesor mare pentru jucuri. Cum ar fi Fifa 12, 13. Poti sa-mi recomanzi cv laptopuri?

7 răspunsuri:
| Makingston a răspuns:

Pai dual core reprezinta un procesor cu 2 nuclee pe cand i7 reprezinta un procesor cu o tehnologie mai noua si depinde de model, are 4-6 nuclee.
Procesoarele Intel i3 au 2 nuclee.
Procesoarele Intel i5 au 2 sau 4 nuclee.
Procesoarele Intel i7 au 4 sau 6 nuclee.
Numarul de nuclee este foarte important dar conteaza la fel de mult si frecventa la care lucreaza...

| taken a răspuns:

Dual core are doua nuclee iar I7 are 4 nuclee sau 6 nuclee.

| Me2 a răspuns:

Dual core= 2 nuclee, e ca si cum ai avea 2 procesoare identice
i7/i5(quad core) - are 4 nuclee si sunt foarte rapide
Daca vrei GAMING, i5, i7 nu te ajuta la NIMIC in gaming, doar daca ai bani de aruncat
i7 e folosit pentru decodari/encodari/randari/photosop/programare foarte solicintanta cu care un dual core nu o poate face asa bine, se "ineaca"

| SouLIce a răspuns:

I7 este quad core adica are 4 nuclee fata de dual core care are 2 nuclee

| HardCore7750 a răspuns:

Salut, diferenta de performanta e de 150 %, e de ajuns un i3, sau si dual core
funda?

| JaSoNN01 a răspuns:

Pai, diferenta dintre un dual core si un i7 este evidenta. Dual core are 2 nuclee in timp ce i7 are 4 nuclee si GHz mai mare. i7 este cel mai bun procesor de pe piata in acest moment.