| SonicAndrei a întrebat:

Care firme de componente de calculator sunt cele mai bune? Nu mă refer la Intel-AMD, ci la firma care le-a produs.
Adică dacă iei 2 plăci video la fel, dar firme diferite (de exemplu Asus și Gainward), care e mai bună. Știu că uneori nu contează firma, dar iată ce aș alege eu :
Placă video: Asus
Placă de bază: Asus
Memorie RAM: Kingston / Corsair
Hard Disk: Western Digital / Corsair
Sursă: Cooler Master / Corsair

La capitolul „firmă" nu mă prea pricep. Știu că firma nu e la fel de importantă ca componente, dar dacă găsești 2 egale, care ar fi mai bună? Îmi puteți spune și părerea voastră?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

In primul rand, corsair nu ofera nimic in plus fata de celelalte.Doar brandul si pieptenele de la ram.
In al doilea rand la placi video difera racirea de la alte firme.
Ex:msi geforce gtx770 twin frozr 4 vs Asus gtx770 direct cu2.sunt egale la performanta doar ca twin frozr,direct cu, phantom, windforce, acx cooler sunt raciri la placa video.

Eu prefer asa
Procesor:Amd
Placa video:Gainward cu racire phantom(care e dead silent) sau evga acx cooler
Hard:Seagate (toate hardurile ofera performanta egala, la Western Digital vs seagate e doar brandul Western Digital si marketing)
Ssd:Samsung 840 series pentru ca e unul dintre cele mai fiabile ssd-uri
Sursa:Sirtec/Seasonic/Super flower/Cougar
Apropo cooler master nu isi merita banii, in acei bani am seasinic care e la ani lumina de cooler master.
Carcasa:Zalman/cougar/silverstone/
Placa de baza:gigabyte/msi/asrock.
Ram:Care e mai ieftin, pentru ca performanta dintre corsair vengeance vs kingstone sau alte branduri e fix 0.Doar marketing si designul.
Ps:Asus or avea ei brand, dar la capitolul garantie sunt la pamant.Stau 2luni sa repare un laptop.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu poti sa comapri firma. Daca vrei compari doua produse de la o firma, si in nici un caz toata firma.

| SonicAndrei explică (pentru sltlp):

Știu că nu poți compara toată firma, dar am observat că unii o fac pe anumite domenii. Dacă ar trebui să-ți faci un calculator din bucăți, și ai avea de ales dintre nVidia GeForce GT 630 de 2 GB (e un exemplu) Asus/Gigabyte/Gainward, pe care ai alege-o? OK, e doar un exemplu, teoretic ar trebui să fie egale, dar o diferență mică tot e.

| sltlp a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pai ma orientez la cea care are cel mai bun raport pret/calitate. Daca racirea e putin mai ok, poate c adau un ban in plus, dar nu am sa dau enorm. A, legat de placa vidoe, nu as cumpara niciodata un gt 630.

| SonicAndrei explică (pentru sltlp):

Asta știu și eu să fac, dar am găsit și componente la fel (doar că firme diferite).

Legat de placa video, eu am cumpărat-o și sunt foarte mulțumit de ea. Știu că nu se compară cu GTX 770 / Radeon 7770, dar fiecare cu bugetul și părerea lui.

| AgathaRo a răspuns:

De cand Corsair fabrica hdd? Eu stiu ca doar SSD.
Fiind producatori de renume fac calitate buna probabil mai durabil, factorul principal ar fi sursa de curent o alimentare proasta duce la scurtarea duratei de "viata" a componentelor.
Incearca combinatia asta totul de "firma" si o sursa n0name (delux) vezi rezultatele.