| Bogdan549 a întrebat:

Care sunt avantajele root-ului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantajele root-ului este ca dupa root-are poti sa bagi in telefon ce vrei tu.De exemplu cand descarci de pe google play un joc, in momentul cand nu este root-at sistemul iti spune ca jocul nu este compatibil cu android-ul tau.Insa prin root-are il poti baga. Si tot asa poti face ce vrei cu telefonul. Ai drept de administrator adica. Dai voie la orice. Insa dezavantajul e mai mare, mult mai mare decat avantajul root-ului.In primul rand daca telefonul nu se poate root-a, in timpul procesului se inchide si e bun de dat la fier vechi. Poti incasa virusi gratie ca ai dat voie la nu stiu ce aplicatii sa se instaleze. Sfatul meu este sa nu root-ezi, sunt procese care prin instalarea unei aplicatii prin metoda de root, forteaza procesorul si se duce si telefonul.Tocmai de aceea exista in telefoane o anumita securitate care nu da voie la unele aplicatii sa fie instalate.Deci e bine administrat.

| Bogdan549 explică (pentru anonim_4396):

Pai si la windows phone e acelasi lucru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan549):

Acelas lucru si la windows phone si aceleas riscuri.

| Bogdan549 explică (pentru anonim_4396):

Si cum pot sa fac root la windows phone si android prin cateva metode mai usoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan549):

Nu iti pot spune pas cu pas.Eu am vazut un amic care si-a luat adio de la telefon si m-am descurajat in ce priveste root-ul. Sunt aplitatii pe google play prin care se poate face root.Nu exista metoda mai usoara ci doar programe care iti poate face root. Poti cauta pe youtube clipuri si alegi metoda care ti se pare tie ca ai inteles-o mai bine.Eu unul nu fac asa ceva.

7 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Root adica admin? la ce sistem operare?

| Bogdan549 explică (pentru DryIce):

Da admin. Si la sistemele android si windows phone